POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 10.06.2005 r., uzupełnionego w dniu 23.06.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
Spółka dokonała na terenie kraju dostawy suszarni na rzecz nabywcy - firmy niemieckiej. Powyższa czynność została opodatkowana wg 22% stawki VAT, towar nie został wywieziony poza terytorium kraju. Następnie nabywca powiadomił Spółkę, że sprzedane uprzednio towary mają być wywiezione do Niemiec. Podatnik zamierza w związku z tym anulować uprzednio dokonaną dostawę i zawrzeć nową umowę z w/w kontrahentem, stanowiącą dostawę wewnątrzwspólnotową. W ocenie Podatnika nie występuje przeszkoda prawna do dokonania w/w korekty transakcji. Korekta transakcji (wewnątrzwspólnotowa w miejsce krajowej dokonana zostałaby poprzez skorygowanie deklaracji, co wiązałoby się ze złożeniem wniosku w sprawie stwierdzenia nadpłaty za okres dokonania dostawy krajowej).
Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza słuszności powyższego stanowiska.
W opisanym stanie faktycznym transakcja zawarta pomiędzy Spółką a jej kontrahentem niemieckim miała charakter dostawy krajowej, gdyż dokonana była na terenie kraju, towar nie został wywieziony poza teren Polski a Spółka rozliczyła transakcję wg stawki VAT obowiązującej w kraju. Nie występuje przeszkoda do unieważnienia tej transakcji w formie zwrotu towaru przez nabywcę. Spółka może oczywiście zawrzeć nową transakcję spełniającą funkcję dostawy wewnątrzwspólnotowej, przy założeniu spełnienia warunków wymienionych w art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 545, ze zm.). Wówczas Spółka będzie uprawniona do zastosowania 0% stawki VAT, przy założeniu spełnienia warunków postawionych w art. 42 powołanej ustawy. W opisanym przypadku nie ma jednakże zastosowania regulacja art. 42, ust. 13 ustawy o VAT, stanowiąca, że w przypadku otrzymania dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej podatnik uprawniony jest do dokonania korekty za okres wykazania dostawy wg stawki krajowej. W opisanym przypadku nie wystąpiła bowiem sytuacja polegająca na dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej i nie wykazaniu jej wg stawki 0% wyłącznie z powodu nie posiadania stosownych dokumentów. Spółka dokonała dostawy na terenie kraju, realizacja transakcji przez Wnioskodawcę została zakończona i nie występuje podstawa do korygowania jej w okresie zaistnienia tego zdarzenia. Jeżeli kontrahent niemiecki zwróci Spółce zakupiony uprzednio towar i następnie Spółka dokona na rzecz tego kontrahenta dostawy wewnątrzwspólnotowej wówczas będzie mogła wykazać tą dostawę wg stawki 0%, ale w rozliczeniu za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej (art. 20, ust. 1 w związku z art. 20, ust. 2 i 3 ustawy o VAT). Nie występuje zatem podstawa do korygowania deklaracji z powyższego zakresu za miesiąc, w którym dokonano dostawy krajowej.Biorąc pod uwagę powyższe orzeka się jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie zapośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.