IBPP2/443-1207/14/WN | Interpretacja indywidualna

- stawka podatku dla usług montażu technik osłonowych zewnętrznych, takich jak żaluzje fasadowe wyposażone w napędy elektryczne,
- stawka podatku dla usług montażu pozostałych technik osłonowych zewnętrznych oraz dla usług montażu technik osłonowych wewnętrznych.
IBPP2/443-1207/14/WNinterpretacja indywidualna
 1. faktura VAT
 2. napoje
 3. posiłki
 4. sprzedaż
 5. stawka
 6. stawki podatku
 7. usługi
 8. usługi gastronomiczne
 1. Podatek od towarów i usług (VAT) -> Wysokość opodatkowania -> Stawki -> Stawki podatku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 grudnia 2014 r. (data wpływu 2 grudnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z 27 lutego 2015r. (data wpływu 4 marca 2015r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, jest:

 • prawidłowe- w zakresie stawki podatku dla usług montażu technik osłonowych zewnętrznych, takich jak żaluzje fasadowe wyposażone w napędy elektryczne,
 • nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług montażu pozostałych technik osłonowych zewnętrznych oraz dla usług montażu technik osłonowych wewnętrznych.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2014r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług montażu technik osłonowych zewnętrznych i wewnętrznych.

Wniosek ten został uzupełniony pismem 27 lutego 2015r. (data wpływu 4 marca 2015r), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 19 lutego 2015r. znak: IBPP2/443-1207/14/WN.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą i montażem okiennych i tarasowych technik osłonowych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz stolarki otworowej bram, okien, drzwi rolet, w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zgodnie z określeniami zawartymi w art. 41 ust. 12 do 12c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i w pozostałym budownictwie.

Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty wewnętrzne montowane na stałe do okna:

rolety materiałowe w kasecie bądź bez, plisy, żaluzje aluminiowe, drewniane produkty na stałe montowane do stolarki okiennej.

Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty wewnętrzne montowane na stałe do ścian, wnęk okiennych: Rolety materiałowe wolnowiszące w kasetach, bez kaset, żaluzje 50mm, plisy 50mm, panele materiałowe przesuwne - japońskie, panel track, rolety rzymskie.

Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty zewnętrzne montowane na stałe do okna:

moskitiery: ramkowe, kołnierzowe, rolowane, plisowane, przesuwne, montowane do drzwi moskitiery rolowane, plisowane, elewacyjne drzwiowe z ościeżnicą, bez ościeżnicy własnej.

Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty zewnętrzne montowane na stałe do okna, fasad szklanych, ścian elewacyjnych:

Żaluzje fasadowe stałe i ruchome wyposażone w napędy elektryczne, refleksowe - tekstylne rolety przeciwsłoneczne ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń, verandy tekstylne, rolety przeciwsłoneczne ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń montowane do dużych okien, naświetleń poziomych, świetlików, markizy balkonowe tarasowe montowane na stałe do ścian elewacyjnych stanowiące ruchome zadaszenia tarasów i balkonów, pergole montowane na stałe do ścian elewacyjnych, stale zadaszenia dużych powierzchni tarasowych.

Przedmiotem sprzedaży są techniki osłonowe wraz z usługą montażu. W cenę usługi wliczony jest: zakup towaru, jego przygotowanie do montażu, montaż, koszty dojazdu na pomiar i montaż. Cena jest kompleksowa, dotyczy całości robót (kosztu robocizny i materiału) i wykazywana na fakturze w jednej pozycji.

Proces wygląda następująco: na prośbę klienta Wnioskodawca udaje się do miejsca wykonania usługi, aby ocenić warunki techniczne i dokonać pomiarów. Następnie, zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta, zamawia gotowy wyrób u firmy zewnętrznej lub materiał potrzebny do wykonania techniki osłonowej, by ostatecznie zamontować urządzenie osobiście u zleceniodawcy.

Umowy z odbiorcami usług zawierane są w formie pisemnej, a przedmiotem umowy jest wykonanie usługi montażu technik osłonowych u klienta, przy użyciu materiałów własnych Wnioskodawcy.

Wnioskodawca usługi te wykonuje w ramach budowy, remontu i modernizacji obiektów budowlanych, ze względu na zmiany architektury budynku lub mieszkania, trwałe ulepszenie oraz unowocześnienie, a przez to zwiększenie wartości użytkowej i poprawy funkcjonalności.

Urządzenia montowane są w sposób trwały. Naruszona zostaje substancja lokalu lub budynku. Ewentualny demontaż urządzeń pozostawiłby widoczne i trwałe uszkodzenia ścian, elewacji budynku lub lokalu oraz trwałe uszkodzenie ram okiennych w budynku (utratę szczelności okien). Demontaż nie pozostałby również bez wpływu na stan samych urządzeń i doprowadziłby do ich uszkodzenia.

Firma Wnioskodawcy wykonuje między innymi usługi w ramach budowy, remontu lub modernizacji budynków mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 lub lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowania nie przekracza 150 m2.

Dodatkowo Wnioskodawca uzupełnił opis stanu faktycznego o następujące informacje:

1.Elementem dominującym w ramach wykonywanej czynności jest wykonanie usługi montażu stanowi około 95% wartości umowy pozostałe 5% to koszty dojazdu do miejsca montażu.

2.Do czynności pomocniczych należą; przygotowanie elementów montażowych np.: nawiercanie profili rolet markiz, żaluzji, przygotowanie podkładek dystansowych w miejsce wyciętego styropianu ocieplającego budynek w celu zamontowania rolet, żaluzji fasadowych, markiz, refleksowi, verand i innych osłon zewnętrznych, wykonanie konsoli montażowych, konstrukcji nośnych z aluminium do w/w produktów, przygotowanie instalacji elektrycznej do podłączeń systemów osłonowych, programowanie napędów elektrycznych sterowanych bezprzewodowo zamontowanych w osłonach zewnętrznych, uzupełnienie po montażu osłon zewnętrznych elewacji budynku ewentualne malowanie lub uzupełnienie ubytków tynku zewnętrznego.

Do czynności pomocniczych przy montażu osłon wewnętrznych należą; przygotowanie elementów montażowych np.: wykonanie niezbędnych haków montażowych przy montażu do skrzydła okna osłon wewnętrznych, przygotowanie instalacji elektrycznej programowanie napędów osłon wewnętrznych jeżeli osłona jest wyposażona w silnik, nawiercanie stolarki okiennej w celu zamontowania osłon wewnętrznych tj. roletek materiałowych, plis materiałowych, żaluzji aluminiowych, doszczelnienie okien poprzez uzupełnienie powstałych otworów materiałami takimi jak silikon, kleje, żywice, uszczelki w celu wyeliminowania mostków termicznych po montażu osłon wewnętrznych.

3.Osłony zewnętrzne mają funkcje:

 • termoizolacyjne ograniczają utratę ciepła z budynku - termoregulacyjne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem,
 • przeciwsłoneczne zapewniają komfort optyczny w użytkowanych pomieszczeniach, tarasach, ogrodach zimowych.

4.Udział zużytych materiałów w cenie usługi wynosi w zależności od osłony

 • zewnętrznej w granicach 25 - 35% wartości zlecenia,
 • wewnętrznej w granicach 35 - 45% wartości zlecenia.

5.Montaż technik osłonowych zewnętrznych polega na wykorzystaniu nadproży (betonowych) okiennych, do których przykręcane są rolety, żaluzje fasadowe, refleksole, markizo-rolety, verandy, małe markizy. Markizy tarasowe, verandy, pergole o dużych gabarytach montowane są przy użyciu konsoli montażowych do elementów nośnych budynków jak belki żelbetonowe, mury nośne zewnętrzne, konstrukcje aluminiowe ogrodów zimowych, krokwie dachowe, elementów nośnych drewnianych, aluminiowych i metalowych zadaszeń tarasów i balkonów. Montaż Wnioskodawca wykonuje spawając elementy, kotwiąc do murów za pomocą chemii budowlanej - żywice, kleje epoksydowe do trwałego i bezpiecznego montażu a także używając różnego rodzaju dybli, prętów stalowych jeżeli wystąpi konieczność kutwienia w murze z porotermu (wykonuje się dodatkową opaskę stalową). Osłony wyposażone w napędy elektryczne zostają podpięte do elektrycznej instalacji budynku.

Zewnętrzne techniki osłonowe wykonane z aluminium i metalu (profile aluminiowe i metalowe: markiz, rolet zewnętrznych, markizo-rolet, verand, refleksoli, żaluzji fasadowych) poszycia markiz refleksoli i verand wykonane z materiałów akrylowych z włókna szklanego odpornych na działanie promieni UV, wodoodpornych o charakterze hydrofobowym.

Montaż technik osłonowych wewnętrznych wykonywany jest na wkrętach, taśmach samoprzylepnych, klejach, uchwytach do stolarki okiennej budynku. Roletki plisy wykonane z aluminium, PVC wypełnienie materiałem tekstylnym z powłokami antystatycznymi.

Żaluzje wewnętrzne aluminiowe i drewniane montowane do murów bądź sufitów wewnątrz pomieszczeń za pomocą kołków. Rolety wolnowiszące materiałowe montowane do sufitu i ścian za pomocą kołków rozporowych, kołków z gwintem fischer-a.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży przez firmę Wnioskodawcy usług związanych z montażem wymienionych w opisie stanu faktycznego technik osłonowych zewnętrznych i wewnętrznych w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, Wnioskodawca może stosować preferencyjną stawkę podatku VAT wynoszącą 8%, w odniesieniu do całości usługi obejmującej cenę montażu wraz z wartością montowanych urządzeń...

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Ponadto, art. 8 ust. 1 ustawy określa, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na mocy art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

 • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
 • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%. Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym - zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy - rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Według art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Art. 41 ust. 12b ustawy stanowi, iż do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

 • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
 • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Wnioskodawca wykonuje usługi w zakresie montażu technik osłonowych zewnętrznych i wewnętrznych w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Urządzenia montowane są w sposób trwały. Naruszona zostaje substancja lokalu lub budynku. W wyniku montażu następuje zmiana architektury budynku lub mieszkania, trwałe ulepszenie, udoskonalenie oraz unowocześnienie, a przez to zwiększenie wartości użytkowej, poprawa funkcjonalności i podniesienie standardu. Ewentualny demontaż urządzeń pozostawiłby widoczne i trwałe uszkodzenia ścian, elewacji budynku lub lokalu oraz trwałe uszkodzenie ram okiennych w budynku (utratę szczelności okien). Mając powyższe na uwadze usługi te mieszczą się w ramach czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. A zatem do tych usług zastosowanie znajdzie stawka podatku w wysokości 8% zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT. Stawka ta ma zastosowanie do całości robót (koszt robocizny oraz materiału) - por. interpretacja indywidualna IPTPP1/443-355/12-2/MH, interpretacja indywidualna IBPP2/443-402/12/ICz, wyrok NSA z dnia 12 marca 2014 r., I FSK617/13.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego jest:
 • prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług montażu technik osłonowych zewnętrznych, takich jak żaluzje fasadowe wyposażone w napędy elektryczne,
 • nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług montażu pozostałych technik osłonowych zewnętrznych oraz dla usług montażu technik osłonowych wewnętrznych.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.) zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów – jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stawka podatku – stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

I tak, art. 41 ust. 2 ustawy określa, że dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W świetle art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy – w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

 1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
 2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się – w myśl art. 41 ust. 12 ustawy – do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym – art. 41 ust. 12a ustawy – rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy – nie zalicza się:

 1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
 2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Powołany przepis (art. 41 ust. 12 ustawy) stanowi implementację art. 98 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L Nr 347, str. 1 ze zm.). Zgodnie z art. 98 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE – państwa członkowskie mogą stosować jedną lub dwie stawki obniżone. W myśl art. 98 ust. 2 zdanie pierwsze Dyrektywy 2006/112/WE – stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III. W załączniku tym, zatytułowanym: „Wykaz dostaw towarów i świadczenia usług, do których można zastosować stawki obniżone, o których mowa w art. 98”, w poz. 10 wskazano na dostawę, budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej.

Mając na uwadze ww. przepisy należy stwierdzić, że zastosowanie stawki preferencyjnej (8%) możliwe jest jedynie dla dostawy, jak również budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, ustawa o podatku od towarów i usług, poprzez podanie klasyfikacji, odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. Zatem, dla celów VAT stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, w dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne. Dział ten obejmuje grupy budynków: 111 – mieszkalnych jednorodzinnych, 112 – o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 – zbiorowego zamieszkania.

W związku z tym, że przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie definiują pojęć „budowa”, „remont”, „modernizacja”, „przebudowa”, „roboty budowlane”, „termomodernizacja”, należy dokonać ich wykładni w oparciu o przepisy z innych dziedzin.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do rozumienia tych terminów przyjętego w języku potocznym.

Ponadto należy wskazać, że również w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r. sygn. akt I FPS 2/13 Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził że „czynności wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, w tym pojęcie modernizacji, zostały wprowadzone do tej ustawy w rozumieniu przyjętym w języku powszechnym.

Według Słownika języka polskiego (Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2005, str. 70, kol. 2), przez budowę należy rozumieć m.in. wznoszenie budowli, budowanie (...). Natomiast „budować” to znaczy wznosić budowle, pomieszczenia, ich części lub zespoły.

Natomiast „przebudowa” – zgodnie z ww. Słownikiem języka polskiego (str. 770, kol. 1) – to zmiana istniejącego stanu czegoś na inny; ulepszenie, poprawienie czegoś.

W znaczeniu słownikowym („Współczesny słownik języka polskiego”, red. Bogusław Dunaj, wyd. Langenscheidt Polska Sp. z o.o.), „remont” oznacza zespół czynności, w których wyniku przywraca się sprawność, wartość użytkową jakiegoś obiektu, urządzenia, natomiast „montaż” to składanie, łączenie, ustawianie z poszczególnych części maszyn, urządzeń, budowli; zakładanie instalacji. Z kolei „instalować” oznacza zakładać, montować jakieś urządzenia techniczne.

Termomodernizacja w budownictwie polega na dokonaniu ulepszenia budynku, które wpłynie na zmniejszenie zapotrzebowania na energię końcową dostarczona prze systemy techniczne na potrzeby ogrzewania i wentylacji, podgrzania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, oświetlenia.

Najczęściej przeprowadzane działania to:

 • docieplanie ścian zewnętrznych i stropów
 • wymiana okien
 • wymiana lub modernizacja systemów grzewczych.

Termomodernizacja prowadzi do wykonania takich czynności które prowadzą do zmniejszenia rocznej straty energii pierwotnej w lokalnym źródle ciepła.

Pojęcie „modernizacja” – według cytowanego Słownika języka polskiego (str. 474, kol. 2) – oznacza unowocześnienie i usprawnienie czegoś.

Zdaniem Organu, modernizacja, podobnie jak w przypadku innych wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy czynności, powinna dotyczyć elementów konstrukcyjnych obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Twierdzenie to potwierdza NSA w ww. uchwale z 24 czerwca 2013 r. sygn. akt I FPS 2/13 wskazując, że „Obniżona stawka podatku od towarów i usług znajduje zatem zastosowanie wtedy, gdy montaż komponentów meblowych następuje z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu). W omawianym wypadku nie chodzi o jakiekolwiek wykorzystanie elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego (lokalu) przy wykonywaniu zabudowy meblowej, lecz jedynie takie, które przez konstrukcyjne połączenie komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego (lokalu) stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową. Tylko bowiem w takim zakresie można mówić o modernizacji obiektu budowlanego w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Innymi słowy montaż komponentów meblowych niezależnie od stopnia ich przetworzenia, do którego nie zostaną wykorzystane w sposób istotny elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego (lokalu) nie korzysta z obniżonej stawki przewidzianej w tym przepisie”.

Wskazać należy, że z uwagi na to, że obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy, winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Preferencyjna stawka podatku miała i ma zastosowanie do wskazanych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich czynności dotyczących samego instalowania, czy montażu różnych towarów.

W przedmiotowej sprawie decydujące znaczenie ma to, co jest przedmiotem sprzedaży, czy Wnioskodawca dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez niego mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy (budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym).

Świadczenie kompleksowe (złożone) to zgodnie z orzecznictwem TSUE szereg działań podejmowanych przez podatnika na rzecz konsumenta, które z gospodarczego punktu widzenia tworzy jedną całość i z podatkowego punktu widzenia nie powinno być w sposób sztuczny dzielone.

Natomiast o tym, czy będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów, czy świadczeniem usług powinien przesądzić element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący (zob. np. wyroki TSUE: z dnia 2 maja 1996 r. w sprawie C-231/94, Faaborg – Gelting Linien; z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd p-ko Commissioners of Custom and Excise; z dnia 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04, Levob Verzekeringen BV,OV Bank NV v Staatssecretaris van Financien, z glosą P. Selera, opubl. Lex/el. 2010). Jeżeli elementem dominującym w ramach danej transakcji będzie wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, zaś pozostałe czynności będą miały charakter pomocniczy lub uboczny wówczas transakcja powinna być traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Natomiast w przypadku gdy istotą transakcji będą inne czynności to mimo, że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług.

Należy zauważyć, że sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan faktyczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, usługę taką można traktować jako czynności budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy, o których mowa w ustawie.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą i montażem okiennych i tarasowych technik osłonowych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz stolarki otworowej bram, okien, drzwi rolet, w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zgodnie z określeniami zawartymi w art. 41 ust. 12 do 12c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i w pozostałym budownictwie. Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty wewnętrzne montowane na stałe do okna: rolety materiałowe w kasecie bądź bez, plisy, żaluzje aluminiowe, drewniane produkty na stałe montowane do stolarki okiennej.

Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty wewnętrzne montowane na stałe do ścian, wnęk okiennych: Rolety materiałowe wolnowiszące w kasetach, bez kaset, żaluzje 50mm, plisy 50mm, panele materiałowe przesuwne - japońskie, panel track, rolety rzymskie. Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty zewnętrzne montowane na stałe do okna: moskitiery: ramkowe, kołnierzowe, rolowane, plisowane, przesuwne, montowane do drzwi moskitiery rolowane, plisowane, elewacyjne drzwiowe z ościeżnicą, bez ościeżnicy własnej.

Wnioskodawca sprzedaje i montuje następujące produkty zewnętrzne montowane na stałe do okna, fasad szklanych, ścian elewacyjnych: Żaluzje fasadowe stałe i ruchome wyposażone w napędy elektryczne, refleksowe - tekstylne rolety przeciwsłoneczne ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń, verandy tekstylne, rolety przeciwsłoneczne ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń montowane do dużych okien, naświetleń poziomych, świetlików, markizy balkonowe tarasowe montowane na stałe do ścian elewacyjnych stanowiące ruchome zadaszenia tarasów i balkonów, pergole montowane na stałe do ścian elewacyjnych, stale zadaszenia dużych powierzchni tarasowych.

Przedmiotem sprzedaży są techniki osłonowe wraz z usługą montażu. W cenę usługi wliczony jest: zakup towaru, jego przygotowanie do montażu, montaż, koszty dojazdu na pomiar i montaż. Cena jest kompleksowa, dotyczy całości robót (kosztu robocizny i materiału) i wykazywana na fakturze w jednej pozycji.

Proces wygląda następująco: na prośbę klienta Wnioskodawca udaje się do miejsca wykonania usługi, aby ocenić warunki techniczne i dokonać pomiarów. Następnie, zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta, zamawia gotowy wyrób u firmy zewnętrznej lub materiał potrzebny do wykonania techniki osłonowej, by ostatecznie zamontować urządzenie osobiście u zleceniodawcy.

Umowy z odbiorcami usług zawierane są w formie pisemnej, a przedmiotem umowy jest wykonanie usługi montażu technik osłonowych u klienta, przy użyciu materiałów własnych Wnioskodawcy.

Wnioskodawca usługi te wykonuje w ramach budowy, remontu i modernizacji obiektów budowlanych, ze względu na zmiany architektury budynku lub mieszkania, trwałe ulepszenie oraz unowocześnienie, a przez to zwiększenie wartości użytkowej i poprawy funkcjonalności.

Urządzenia montowane są w sposób trwały. Naruszona zostaje substancja lokalu lub budynku. Ewentualny demontaż urządzeń pozostawiłby widoczne i trwale uszkodzenia ścian, elewacji budynku lub lokalu oraz trwałe uszkodzenie ram okiennych w budynku (utratę szczelności okien). Demontaż nie pozostałby również bez wpływu na stan samych urządzeń i doprowadziłby do ich uszkodzenia.

Firma Wnioskodawcy wykonuje między innymi usługi w ramach budowy, remontu lub modernizacji budynków mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 lub lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowania nie przekracza 150 m2. Elementem dominującym w ramach wykonywanej czynności jest wykonanie usługi montażu stanowi około 95% wartości umowy pozostałe 5% to koszty dojazdu do miejsca montażu. Do czynności pomocniczych należą; przygotowanie elementów montażowych np.: nawiercanie profili rolet markiz, żaluzji, przygotowanie podkładek dystansowych w miejsce wyciętego styropianu ocieplającego budynek w celu zamontowania rolet, żaluzji fasadowych, markiz, refleksowi, verand i innych osłon zewnętrznych, wykonanie konsoli montażowych, konstrukcji nośnych z aluminium do w/w produktów, przygotowanie instalacji elektrycznej do podłączeń systemów osłonowych, programowanie napędów elektrycznych sterowanych bezprzewodowo zamontowanych w osłonach zewnętrznych, uzupełnienie po montażu osłon zewnętrznych elewacji budynku ewentualne malowanie lub uzupełnienie ubytków tynku zewnętrznego. Do czynności pomocniczych przy montażu osłon wewnętrznych należą; przygotowanie elementów montażowych np.: wykonanie niezbędnych haków montażowych przy montażu do skrzydła okna osłon wewnętrznych, przygotowanie instalacji elektrycznej programowanie napędów osłon wewnętrznych jeżeli osłona jest wyposażona w silnik, nawiercanie stolarki okiennej w celu zamontowania osłon wewnętrznych tj. roletek materiałowych, plis materiałowych, żaluzji aluminiowych, doszczelnienie okien poprzez uzupełnienie powstałych otworów materiałami takimi jak silikon, kleje, żywice, uszczelki w celu wyeliminowania mostków termicznych po montażu osłon wewnętrznych.

Osłony zewnętrzne mają funkcje:

 • termoizolacyjne ograniczają utratę ciepła z budynku - termoregulacyjne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem,
 • przeciwsłoneczne zapewniają komfort optyczny w użytkowanych pomieszczeniach, tarasach, ogrodach zimowych.

Udział zużytych materiałów w cenie usługi wynosi w zależności od osłony

 • zewnętrznej w granicach 25 - 35% wartości zlecenia,
 • wewnętrznej w granicach 35 - 45% wartości zlecenia.

Montaż technik osłonowych zewnętrznych polega na wykorzystaniu nadproży (betonowych) okiennych, do których przykręcane są rolety, żaluzje fasadowe, refleksole, markizo-rolety, verandy, małe markizy. Markizy tarasowe, verandy, pergole o dużych gabarytach montowane są przy użyciu konsoli montażowych do elementów nośnych budynków jak belki żelbetonowe, mury nośne zewnętrzne, konstrukcje aluminiowe ogrodów zimowych, krokwie dachowe, elementów nośnych drewnianych, aluminiowych i metalowych zadaszeń tarasów i balkonów. Montaż Wnioskodawca wykonuje spawając elementy, kotwiąc do murów za pomocą chemii budowlanej - żywice, kleje epoksydowe do trwałego i bezpiecznego montażu a także używają różnego rodzaju dybli, prętów stalowych jeżeli wystąpi konieczność kutwienia w murze z porotermu (wykonuje się dodatkową opaskę stalową). Osłony wyposażone w napędy elektryczne zostają podpięte do elektrycznej instalacji budynku.

Zewnętrzne techniki osłonowe wykonane z aluminium i metalu (profile aluminiowe i metalowe: markiz, rolet zewnętrznych, markizo-rolet, verand, refleksoli, żaluzji fasadowych) poszycia markiz refleksoli i verand wykonane z materiałów akrylowych z włókna szklanego odpornych na działanie promieni UV, wodoodpornych o charakterze hydrofobowym.

Montaż technik osłonowych wewnętrznych wykonywany jest na wkrętach, taśmach samoprzylepnych, klejach, uchwytach do stolarki okiennej budynku. Roletki plisy wykonane z aluminium, PVC wypełnienie materiałem tekstylnym z powłokami antystatycznymi.

Żaluzje wewnętrzne aluminiowe i drewniane montowane do murów bądź sufitów wewnątrz pomieszczeń za pomocą kołków. Rolety wolnowiszące materiałowe montowane do sufitu i ścian za pomocą kołków rozporowych, kołków z gwintem fischer-a.

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy jest wskazanie, czy usługi związane z montażem wymienionych w opisie stanu faktycznego technik osłonowych zewnętrznych i wewnętrznych w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, są opodatkowane stawką podatku VAT wynoszącą 8%, w odniesieniu do całości usługi obejmującej cenę montażu wraz z wartością montowanych urządzeń.

Odnosząc się do montażu zewnętrznych technik osłonowych takich jak żaluzje fasadowe wykonane z metalu i aluminium wyposażone w napędy elektryczne w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, należy zauważyć, że niewątpliwie techniki te - niezależnie od rodzaju czy sposobu montażu, skutecznie chronią budynki przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych - słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem i mrozem, poprawiają bilans energetyczny domu czy mieszkania, wpływają dodatnio na izolację akustyczną, w odczuwalny sposób obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Ponadto mogą stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe, co wskazuje na tak silne połączenie konstrukcyjne montowanych żaluzji fasadowych wykonanych z metalu i aluminium z elementem obiektu budowalnego/lokalu, że powstaje trwała zabudowa spełniająca określoną funkcję użytkową. Zatem montaż wymienionych wyżej technik osłonowych wpisuje się w usługę termomodernizacji.

Usługi w powyższym zakresie wykonywane są w ramach termomodernizacji, budynków mieszkalnych (lokali), a zatem czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

Wnioskodawca na okoliczność wykonywanych usług zawiera jedną umowę na wykonanie usługi montażu technik osłonowych u klienta, przy użyciu materiałów własnych Wnioskodawcy. Następuje jedno fakturowanie na wykonanie usługi montażu. W ramach wykonania umowy zawieranej pomiędzy Wnioskodawcą a klientem wykonany jest pomiar, zakup elementów zlecenia oraz usługa zamontowania urządzenia u zleceniodawcy. Obiekty, w których są zamontowane techniki osłonowe zewnętrzne w postaci żaluzji fasadowych wyposażonych w napędy elektryczne uzyskują nowe parametry użytkowe oraz techniczne, unowocześnienie oraz usprawnienie obiektów, a także podwyższenie wartości obiektu.

W tej sytuacji stawka podatku przewidziana przepisem art. 41 ust. 12 ustawy o VAT znajdzie zastosowanie do całości robót (koszt robocizny oraz materiału), wykonywanych w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym tj. w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 oraz w lokalach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2, oraz że Wnioskodawca zawarł umowy na wykonanie usługi, bez wyodrębniania poszczególnych elementów, które złożą się na tę usługę.

A zatem mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że do usług montażu ww. zewnętrznych technik osłonowych tj. żaluzji fasadowych wykonanych z aluminium i metalu, wyposażonych w napęd elektryczny, wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym zastosowanie znajdzie stawka podatku w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 12 z uwzględnieniem ust. 12b i 12c art. 41 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

Natomiast dla wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności polegających na montażu wewnętrznych technik osłonowych takich jak: rolety materiałowe w kasecie bądź bez, plisy, żaluzje aluminiowe, drewniane produkty montowane do stolarki okiennej, rolety materiałowe wolnowiszące w kasetach, bez kaset, żaluzje 50mm, plisy 50mm, panele materiałowe przesuwne - japońskie, panel track, rolety rzymskie montowane do ścian, wnęk okiennych oraz zewnętrzne techniki osłonowe, takie jak refleksole - tekstylne rolety przeciwsłoneczne ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń, rolety przeciwsłoneczne ograniczające nagrzewanie się pomieszczeń montowane do dużych okien, naświetleń poziomych, świetlików, moskitiery: ramkowe, kołnierzowe, rolowane, plisowane, przesuwne, montowane do drzwi moskitiery rolowane, plisowane, elewacyjne drzwiowe z ościeżnicą, bez ościeżnicy własnej, produkty zewnętrzne montowane na stałe do okna, fasad szklanych, ścian elewacyjnych typu: verandy tekstylne, markizy balkonowe tarasowe montowane na stałe do ścian elewacyjnych stanowiące ruchome zadaszenia tarasów i balkonów, pergole montowane na stałe do ścian elewacyjnych, stałe zadaszenia dużych powierzchni tarasowych, w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie znajdzie 23% stawka podatku od towarów i usług. W wyniku montażu ww. towarów nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku (lokalu). Z uwagi na rodzaj materiałów, z których wykonywane są ww. towary, nie mogą one pełnić funkcji ochrony i izolacji samego budynku. Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności nie dotyczą budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy, nie mieszczą się zatem w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, gdyż w istocie czynności te będą jedynie zaopatrywaniem budynku (lokalu mieszkalnego) w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych.

Należy podkreślić, że z uwagi na to, że obniżone stawki podatku mają charakter wyjątkowy i nie podlegają ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, zaś możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna, uznać trzeba, że stawki te winny mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę w ustawie o podatku od towarów i usług lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Preferencyjna, 8% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a nie do wszystkich czynności dotyczących samego instalowania, montażu różnych towarów.

Niewątpliwie współczesne wymagania rodzą potrzebę modernizacji budynków zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Prace modernizacyjne wiążą się często ze zmianami konstrukcyjnymi w budynku. Przyczyną modernizacji jest konieczność unowocześnienia istniejących budynków, zmiana rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych oraz poprawienie standardu wyposażenia – założenia nowych instalacji np. grzewczych, czy nowych urządzeń technicznych.

Czynności polegające na montażu wewnętrznych technik osłonowych wymienionych we wniosku takich jak: np. rolety materiałowe, żaluzje aluminiowe, plisy, panele materiałowe oraz zewnętrznych technik osłonowych, takich jak moskitiery, verandy tekstylne, markizy balkonowe i tarasowe, refelksole, rolety przeciwsłoneczne, pergole nie dotyczą substancji samego budynku (lokalu) lecz są zaopatrywaniem budynku w elementy wyposażenia – na indywidualne zamówienie klienta. Wyposażenie – w postaci ww. technik osłonowych – z pewnością nie stanowi elementów konstrukcyjnych budynku. Również sposób ich montażu opisany we wniosku nie świadczy o tym, że w wyniku ich połączenia z elementami konstrukcyjnymi budynku/lokalu powstaje trwała zabudowa stanowiąca określona funkcję użytkową, bowiem montaż ww. technik osłonowych nie zostanie wykonany z wykorzystaniem istotnych elementów konstrukcyjnych obiektu. Powyższe potwierdzają również uszkodzenia jakie ewentualnie mogą powstać w wyniku demontażu ww. technik. Czynności montażu ww. technik osłonowych nie można więc zaliczyć do żadnej z czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Byłoby niedopuszczalne stosowanie wykładni rozszerzającej, która jest wyłączona w odniesieniu do przepisów mających charakter wyjątkowy, a takimi są właśnie normy statuujące możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej.

Podsumowując, dla tego rodzaju montażu ww. technik osłonowych Wnioskodawca nie może stosować preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8%. Wnioskodawca powinien zastosować stawkę podatku w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych o sygn. IPTPP1/443-355/12-2/MH oraz IBPP2/443-402/12/ICz, tut. organ zwraca uwagę, że opisany w nich stan faktyczny dotyczy stawki podatku VAT na usługi montażu rolet zewnętrznych aluminiowych (antywłamaniowych) opodatkowanych stawką preferencyjną. Stanowisko zawarte w tych interpretacjach jest zgodne z niniejszą interpretacja w zakresie usług montażu dla żaluzji fasadowych zewnętrznych wykonanych z aluminium i metalu.

Odnosząc się do wyroku NSA z dnia 12 marca 2014 r. sygn. akt I FSK 617/13 powołanego przez Zainteresowanego tut. Organ informuje, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) w swoim rozdziale III określa zamknięty katalog źródeł powszechnie obowiązującego prawa. Nie przewiduje on takiej mocy dla orzecznictwa sądowego, w tym orzecznictwa sądów administracyjnych. W związku z powyższym, nie negując orzeczenia powołanego przez Zainteresowanego, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy zauważyć, że moc obowiązująca wyroku zamyka się w obrębie sprawy, w której został wydany. Wynika to również z treści art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), który przesądza, że ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia. Wobec powyższego, Wnioskodawca nie może stosować stawki podatku VAT w wysokości 8% dla czynności będących przedmiotem pytania na podstawie powołanego wyroku.

Dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy w całości należało stwierdzić, że jest:

 • prawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług montażu technik osłonowych zewnętrznych, takich jak żaluzje fasadowe wyposażone w napędy elektryczne,
 • nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku dla usług montażu pozostałych technik osłonowych zewnętrznych oraz dla usług montażu technik osłonowych wewnętrznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

© 2011-2018 Interpretacje.org
StrukturaWybrane zagadnieniaSerwis
Działy przedmiotowe
Komentarze podatkowe
Najnowsze interpretacje
Aport
Gmina
Koszty uzyskania przychodów
Najem
Nieruchomości
Obowiązek podatkowy
Odszkodowania
Pracownik
Prawo do odliczenia
Projekt
Przedsiębiorstwa
Przychód
Różnice kursowe
Sprzedaż
Stawki podatku
Świadczenie usług
Udział
Zwolnienia przedmiotowe
Aktualności
Informacje o serwisie
Kanały RSS
Reklama w serwisie
Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), jak również informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (interpretacje podatkowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2007 r.), a także wybrane orzeczenia dotyczące problematyki podatkowej.