Suplement diety | Interpretacje podatkowe

Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to suplement diety. Zestawienie zostało ograniczone do kilku najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie).

Aktualne interpretacje podatkowe

Subskrybuj kanał RSS tego działu

2016
27
lip

Istota:

Dotyczy zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla dostawy suplementów diety

Fragment:

Spółka prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i dystrybucji suplementów diety takich jak: błonniki, ekstrakty roślinne, witaminy i inne, które są przeznaczone do spożycia wewnętrznego. Wnioskodawca w procesie technologicznym polegającym na wytłoku, suszeniu i mikronizacji, wytwarza suplementy diety w postaci błonników. Wnioskodawca wytwarza błonniki z owoców, zbóż i warzyw, które przed przeprowadzonym procesem technologicznym występują w następującej postaci: skórka aronu z miąższem, łuska gryki, skórka jabłka z miąższem, łuska orkiszu, łuska pszenicy, łuska żyta, skórka marchwi z miąższem, skórka ogórka kiszonego, łuska owsa, skórka pomarańczy gorzkiej, skórka czarnej porzeczki. Z uwagi na wskazaną powyżej działalność polegającą na dystrybucji suplementów diety, Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa. W odpowiedzi na wezwania tut. Organu do uzupełnienia przedstawionego stanu faktycznego o wskazanie symbolu PKWiU dystrybuowanych suplementów diety w postaci błonników, Spółka wskazała, że właściwym kodem PKWiU dla sprzedaży suplementów diety jest 10.89.19.0 – pozostałe różne artykuły spożywcze gdzie indziej niesklasyfikowane.

2016
24
kwi

Istota:

W zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży suplementu diety w obniżonej stawce podatku VAT, w wysokości 8%

Fragment:

UZASADNIENIE W dniu 22 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży suplementu diety – Fitolizyny nefrocaps forte, w obniżonej stawce podatku VAT, w wysokości 8%. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: Spółka jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu, dystrybucji produktów leczniczych, suplementów diety i innych produktów. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług („ VAT ”). Spółka zamierza produkować produkt spożywczy - suplement diety Fitolizyna nefrocaps forte w postaci kapsułki. Produkt ma na celu wspomaganie funkcji organizmu tj. wspomaganie prawidłowego funkcjonowania nerek i dróg moczowych. Fitolizyna nefrocaps forte zawiera w swoim składzie: ekstrakt z korzenia pietruszki, ekstrakt z ziela skrzypu, ekstrakt z kłącza perzu, ekstrakt z liścia brzozy, ekstrakt z korzenia lubczyka, ekstrakt z ziela nawłoci, ekstrakt z ziela rdestu. Fitolizyna nefrocaps forte to suplement diety, który: wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek (korzeń pietruszki, ziele skrzypu, kłącze perzu i liść brzozy), wspomaga prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych (kłącze perzu, korzeń lubczyka, ziele nawłoci i liść brzozy), przyczynia się do zwiększenia eliminacji wody z organizmu, przez co ułatwia usuwanie wraz z moczem niepożądanych produktów przemiany materii (kłącze perzu, korzeń lubczyka, ziele nawłoci i liść brzozy), pomaga eliminować patogenne bakterie z dróg moczowych, poprzez korzystny wpływ na zmniejszanie ich przyczepności do ścianek dróg moczowych (ziele rdestu).

2016
2
lut

Istota:

Czy Spółka jest uprawniona do stosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 5% w odniesieniu do sprzedaży Produktu, który w wyniku zastosowania wskazanej receptury i technologii wytwarzania zawiera minimum 20% soku owocowego.

Fragment:

Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2014 r. (data wpływu 22 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży napojów bezalkoholowych - suplementów diety – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 22 grudnia 2014 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży napojów bezalkoholowych - suplementów diety. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. Spółka jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w zakresie projektowania, wytwarzania i wprowadzania do obrotu, sprzedaży, dystrybucji i promocji produktów leczniczych, wyrobów medycznych, suplementów diety, kosmetyków i innych produktów. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza produkować i sprzedawać wyrób ..., będący suplementem diety w postaci syropu, przeznaczony do spożycia bez konieczności rozcieńczania (Produkt). Produkt działa wspomagająco w stanach obniżonej odporności, w przebiegu chorób infekcyjnych, w okresie osłabienia jesienno-zimowego oraz jako uzupełnienie niedoborów witaminy C w diecie. Polecany jest przede wszystkim dzieciom. Produkt zawiera następujące składniki: cukier konsumpcyjny; wyciąg wodny 1:1 z owocu róży, owocu bzu czarnego i kwiatu bzu czarnego sporządzony przy użyciu owoców róży, owoców bzu czarnego, kwiatu bzu czarnego, soku bzu czarnego (odtworzonego z koncentratu bzu czarnego 65% i wody) i wody; rutyny siarczan; witamina C; kwas cytrynowy; sorbinian potasu; benzoesan sodu; woda.

2016
10
sty

Istota:

Obowiązek oznaczania suplementu diety znakami akcyzy

Fragment:

U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku oznaczania suplementu diety znakami akcyzy – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 19 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku oznaczania suplementu diety znakami akcyzy. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: Hurtownia prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego produktami leczniczymi i suplementami diety. Przedsiębiorstwo jest zainteresowane nabyciem wewnątrzwspólnotowym suplementu diety o nazwie X i sprzedażą go w Polsce. Suplement diety będzie składać się z alkoholu etylowego (38%) oraz wyciągów z różnych ziół takich jak mirra, ostryż, mniszek, orzech włoski, goryczka, piołun, cynamon, kozłek lekarski, pięciornik, tatarak, szanta, kardamon oraz karmel. Produkt nie zawiera substancji wypełniających i cukru (z wyjątkiem naturalnie występujących cukrów). Nie zawiera pomidorów. Pojemność 250 ml. Produkt znajduje się w rejestrze suplementów diety prowadzonym przez Głównego Inspektora Sanitarnego (w zał.). Ze względu na swoje właściwości (oświadczenia zdrowotne) sprzedaż będzie odbywała się przede wszystkim w aptekach.

2015
23
paź

Istota:

Czy Spółka jest uprawniona do stosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 5% w odniesieniu do sprzedaży Produktu, który w wyniku zastosowania wskazanej receptury i technologii wytwarzania zawiera minimum 20% soku owocowego?

Fragment:

U. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 03 września 2015 r. (data wpływu 10 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżonej stawki podatku VAT na sprzedaż syropu będącego suplementem diety sklasyfikowanym do grupowania PKWiU 11.07.19.0 – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 10 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżonej stawki podatku VAT na sprzedaż syropu będącego suplementem diety sklasyfikowanym do grupowania PKWiU 11.07.19.0. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. Spółka jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu, dystrybucji i promocji produktów leczniczych, suplementów diety i innych produktów. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług („VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza produkować i sprzedawać wyrób będący suplementem diety w postaci syropu, przeznaczonym do spożycia bez konieczności rozcieńczania („ Produkt ”). Produkt jest suplementem diety pomagającym w zachowaniu prawidłowych funkcji układu moczowego. Zawiera wysoko skoncentrowany ekstrakt z owoców żurawiny oraz ekstrakt z ziela pokrzywy i zagęszczony sok z żurawiny. Udział masowy soku w produkcie wynosi od 20,04% do 21,31%, to znaczy, że w procesie technologicznym z zagęszczonego soku żurawinowego o zawartości od 63°Brix do 67°Brix odtwarzany jest sok w ilości od 20,04g do 21,31g/100g produktu.

2013
12
sie

Istota:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym istnieje możliwość odliczenia od dochodu wydatków na zakup suplementu diety umożliwiającego poprawę zdrowia i funkcjonowania organizmu?

Fragment:

Ustawa nie wymienia wprost możliwości odliczenia wydatków na zakup suplementów diety. Oznacza to, że wydatek poniesiony na nabycie suplementu diety może podlegać odliczeniu wyłącznie jeśli suplement diety spełnia cechy leku i jest dopuszczony do obrotu. Wysokość wydatków na zakup leków i suplementów ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Dokumentem w rozumieniu tego przepisu jest dokument, który zawiera dane personalne osoby niepełnosprawnej ponoszącej wydatek na ten cel. Wydatki poniesione na leki i suplementy – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, należy zsumować i ująć w załączniku PIT/O do rozliczenia rocznego, jako wydatki na cele rehabilitacyjne. Reasumując, Wnioskodawca ma prawo odliczyć wydatki poniesione na nabycie suplementów diety zaleconych przez lekarza specjalistę tylko wtedy gdy suplementy te spełniają cechy „ leku ” na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwach członkowskich Unii Europejskiej i są dopuszczone do obrotu. Natomiast, tut. Organ nie jest właściwy do orzekania czy zakupiony przez Wnioskodawcę suplement diety spełnia cechy leku, od czego to uzależnione jest skorzystanie z ulgi podatkowej.

2011
1
wrz

Istota:

Określenie stawki podatku na dostawę suplementu diety w postaci tabletek, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99.

Fragment:

Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010r. (data wpływu 13 sierpnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku na dostawę suplementu diety w postaci tabletek, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99 – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 13 sierpnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku na dostawę suplementu diety w postaci tabletek, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99. W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza dystrybuować preparat w postaci suplementu diety w formie tabletek. Preparat ten stanowi suplement diety, którego spożycie, w uzupełnieniu do zwykłej diety, ma na celu przyniesienie dodatkowych korzyści zdrowotnych. Suplement dostarcza w skoncentrowanej formie składniki, odżywcze oraz inne substancje o działaniu żywieniowym i fizjologicznym. Produkt jest bogaty w polisacharydy, proteoglikany np. arabinoksylan i inne hemicelulozy. Głównym składnikiem klasyfikowanego produktu jest wytwarzany z otrębów ryżowych związek arabinoksylanowy (arabinoksylan MGN-3), zbudowany z arabinozy i ksylozy.

2011
1
wrz

Istota:

„określenie stawki podatku na dostawę suplementu diety w formie saszetek z proszkiem, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99.”

Fragment:

Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010r. (data wpływu 13 sierpnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku na dostawę suplementu diety w formie saszetek z proszkiem, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99 – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 13 sierpnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku na dostawę suplementu diety w formie saszetek z proszkiem, sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99. W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza dystrybuować preparat w postaci suplementu diety w formie saszetek z proszkiem. Preparat ten stanowi suplement diety, którego spożycie, w uzupełnieniu do zwykłej diety, ma na celu przyniesienie dodatkowych korzyści zdrowotnych. Suplement dostarcza w skoncentrowanej formie składniki, odżywcze oraz inne substancje o działaniu żywieniowym i fizjologicznym. Produkt jest bogaty w polisacharydy, proteoglikany np. arabinoksylan i inne hemicelulozy. Głównym składnikiem klasyfikowanego produktu jest wytwarzany z otrębów ryżowych związek arabinoksylanowy (arabinoksylan MGN-3), zbudowany z arabinozy i ksylozy.