Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.03.2006r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Pabianicach ? 15.03.2006r.) w kwestii kontynuowania ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu urządzeń fiskalnych w związku z przekształceniem ?spółki małżeńskiej? w spółkę cywilną.
W odpowiedzi na w.w. pismo Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach informuje:
W związku z koniecznością przekształcenia firmy prowadzonej w formie tzw. ?spółki małżeńskiej? w spółkę cywilną podatnik zamierza w przekazanych urządzeniach fiskalnych (drukarki i kasy) wymienić moduły fiskalne i używać ich w powstałej spółce cywilnej.
W związku z powyższym Strona zwróciła sie z wnioskiem o określenie czy istnieje możliwość dalszego ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą urządzeń fiskalnych nabytych przez ?spółkę małżeńską?.
Zdaniem Strony istnieje taka możliwość, gdyż urządzenia fiskalne są sprawne technicznie i można dokonać w nich wymiany modułów fiskalnych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, co następuje:
Wniesienie przedsiębiorstwa małżonków do spółki cywilnej spowodowało przejście na spółkę prawnopodatkowych uprawnień i obowiązków ciążących dotychczas na małżonkach ? co wynika z regulacji art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Zgodnie z przepisem art. 93a § 2 pkt 2 spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby.
Zatem powołany przepis powoduje zachowanie ciągłości podmiotowej.
W związku z powyższym, również obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej przejęła nowo powstała Spółka.
W świetle przepisów art. 111 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, które spełniają kryteria i warunki techniczne oraz warunki ich stosowania przez podatników określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002r. Nr 108, poz. 948 ze zm.).
Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b cytowanego rozporządzenia kasy rejestrujące muszą zapisywać w pamięci fiskalnej numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP).
Natomiast przepis § 4 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia stanowi, że paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać między innymi: imię i nazwisko lub nazwę podatnika oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika ? NIP.
Zatem z przedstawionego stanu faktycznego i prawnego wynika, iż mimo wstąpienia spółki cywilnej w prawa i obowiązki małżonków wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej /z uwagi na wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu do spółki cywilnej/, spółka, jako nowy podatnik podatku od towarów i usług nie będzie mogła wykorzystywać kasy fiskalnej dotychczas stosowanej przez małżonków. Wynika to z braku sukcesji numeru identyfikacji podatkowej.
Numer NIP nowo powstałej spółki, którym posługuje się w obrocie gospodarczym jest bowiem inny od numeru identyfikacji podatkowej jednego z małżonków.
Zakończenie pracy w trybie fiskalnym zgodnie z § 5 ust. 8 cyt. rozporządzenia z dnia 04.07.2002r. wymaga dokonania z udziałem pracownika urzędu skarbowego czynności określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia - a mianowicie spisania protokołu odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej za okres od dnia rozpoczęcia użytkowania kasy do dnia przekształcenia formy prawnej działalności.
Z uwagi na fakt, iż Spółka do której zostaną wniesione ww. urządzenia fiskalne jest podatnikiem o innym NIP, może te urządzenia używać po wymianie modułów fiskalnych.
W związku z tym, iż stanowisko tut. Urzędu zgodne jest ze zdaniem podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach odstąpił od ustosunkowania sie do pkt 2 przedmiotowego wniosku.
Uwzględniając powyższe, postanawia sie jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.