Przekazanie do używania | Interpretacje podatkowe
Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to przekazanie do używania. Zestawienie zostało ograniczone do kilkunastu najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie).
Istota:
W którym momencie może nastąpić przekazanie do używania gruntu, jako środka trwałego determinujące moment, do którego naliczone odsetki korygują wartość początkową?
Fragment:
(...) określonych działań inwestycyjnych, lub działań zmierzających do ich podjęcia. W związku z powyższym, w opinii Spółki, przekazanie do używania gruntu, jako środka trwałego, nastąpić może już w momencie nabycia prawa własności nieruchomości. Moment ten pokrywa się, w przypadku Wnioskodawcy, z momentem podjęcia wobec tej nieruchomości czynności mających na celu wykorzystanie gruntu w prowadzonej działalności gospodarczej lub działań zmierzających do jej podjęcia. Przekazanie do używania winno zostać udokumentowane poprzez podpisanie protokołu odbioru, w którym podatnik potwierdza przejęcie od sprzedającego władania gruntem po zawarciu notarialnego aktu zakupu, a także dokumentu OT (przyjęcie środka trwałego), sporządzonego zgodnie z zasadami rachunkowości. Konsekwentnie, odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, w tym wypadku gruntu, będą zwiększały wartość początkową tego środka trwałego, natomiast (...)
Istota:
Wydanie rzeczy do użytkowania bez przeniesienia na odbiorcę prawa do rozporządzania nimi – stanowi świadczenie usług. Nieodpłatne przekazanie wymienionych we wniosku urządzeń ma jednak związek z działalnością przedsiębiorstwa. Jest to zatem nieodpłatna usługa, wykonywana w związku z działalnością przedsiębiorstwa i jako taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Fragment:
(...) kontrahentom do nieodpłatnego używania. W interpretacji z dnia 11 października 2006 r., znak 1472/RPP1/443-506/06/BIK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie przyznał rację Spółce, że czynność nieodpłatnego przekazania do używania klientom kontenerów służących do przechowywania towarów zakupionych u Spółki nie stanowi czynności opodatkowanej VAT. W interpretacji z dnia 8 listopada 2006 r., znak 1472/RPP1/443-535/06/SZU, organ ten potwierdził, że również przekazanie do używania stojaków i regałów nie powoduje obowiązku naliczania VAT należnego. Podsumowując, Spółka uważa, że czynność nieodpłatnego przekazania Urządzeń do używania nie powinna być uznana za opodatkowaną VAT. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, (...)
Istota:
Nieodpłatne udostępnienie klientom nadajników radiowych i GSM w ramach świadczonej usługi monitorowania systemów alarmowych nie stanowi odrębnej usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ani dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy i nie wywołuje dla Wnioskodawcy skutków w podatku VAT.
Fragment:
(...) właściciel (prawo do wyzbycia się, obciążania, zmiany). Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym, wraz z udostępnieniem nadajników nie dochodzi do przeniesienia na klientów prawa do rozporządzania nadajnikami jak właściciel. Zatem nie mamy tu do czynienia z dostawą towarów. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny nie można również stwierdzić, że bezpłatne udostępnianie nadajników stanowi świadczenie odrębnej usługi ze strony Wnioskodawcy. Przekazanie do używania nadajników klientom w czasie trwania umowy jest bowiem składnikiem usługi monitorowania świadczonej przez Wnioskodawcę, a wartość udostępnionego towaru znajduje odzwierciedlenie w wartości tej odpłatnej usługi. Z wniosku nie wynika ponadto aby udostępnienie nadajników wiązało się z zawarciem dodatkowej umowy pomiędzy stronami. Wnioskodawca przekazuje nieodpłatnie klientom omawiane urządzenia do użytkowania w celu zachęcenia klientów do korzystania (...)
Istota:
Czy podatnicy nabyli prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej w przypadku uzyskania pozwolenia na użytkowanie części budynku mieszkalnego?
Fragment:
(...) Podatnicy wnioskiem z dnia 21.02.2007r. (data stempla pocztowego) zwrócili się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikom, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego. Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 17.06.2004r. Starosta przeniósł na rzecz wnioskodawców pozwolenie na budowę dotyczące budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W dniu 12.01.2005r. Podatnicy zawarli umowę kredytu mieszkaniowego „Własny Kąt” z bankiem PKO BP S.A. na sfinansowanie budowy budynku mieszkalnego. Decyzją z dnia 28.12.2006r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu poznańskiego udzielił wnioskodawcom pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego (...)
Istota:
Od jakiej kwoty należy amortyzować budynek?
Fragment:
(...) INTERPRETACJA INDYWIDUALNA Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Cechu, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 15 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej budynku gospodarczego - jest nieprawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 15 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób (...)
Istota:
Wątpliwości Strony dotyczą konieczności opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego użyczenia rzeczy ruchomych.
Fragment:
(...) POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 31.07.2006r. (data wpływu do tutejszego urzędu 01.08.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowegopostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe. UZASADNIENIE Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza zawierać z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą umowy o współpracy, na podstawie których osoby te w celu wykonania umowy będą wykorzystywać infrastrukturę przedsiębiorstwa Podatnika. Spółka w trakcie trwania umowy ma zamiar użyczać osobom wykonującym zamówienie odpowiedni sprzęt i materiały (np. samochód, sprzęt komputerowy, przyrządy pomiarowe, odzież ochronną). Wątpliwości Strony (...)
Istota:
Pytanie Podatnika dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania środka trwałego na własne potrzeby po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej?
Fragment:
(...) POSTANOWIENIE Na podstawie art.216 § 1 w związku z art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim postanawia uznać stanowisko Podatnika w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów przekazania środka trwałego po zakończeniu działalności gospodarczej na własne potrzeby zawarte w złożonym w dniu 07.07.2006 roku wniosku za prawidłowe z obowiązującym stanem prawnym. Uzasadnienie Pismem z dnia 07.07.2006 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania środka trwałego na własne potrzeby po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Przedstawiając stan faktyczny Podatnik poinformował, że z przyczyn ekonomiczno - finansowych z dniem (...)
Istota:
Czy jest Pan uprawniony do wyłączenia odpowiedniej części otrzymanego czynszu z przychodów dla celów podatku dochodowego, na podstawie art. 23 i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Fragment:
(...) P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę. U Z A S A D N I E N I E Wnioskiem z dnia 14.01.2005r. / data wpływu do Urzędu Skarbowego: 17.01.2005r./ zwrócił się Pan, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż wspólnie z żoną i bratem oraz jego żoną nabyliście niezabudowny grunt. Obecnie, na podstawie umowy dzierżawy oddał Pan ten grunt w używanie spółce z o.o., w której jest Pan udziałowcem. (...)
Istota:
Czy zakup mundurów galowych w części finansowanej przez przedsiębiorstwo podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?
Fragment:
(...) Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 z uwzględnieniem art.7 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535/ opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, także na rzecz pracowników, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Z przedstawionego zapytania wynika, że dokonujecie Państwo zakupu mundurów górniczych, a następnie przekazujecie je za częściową odpłatnością pracownikom do czego zobowiązują Was przepisy branżowe. Związanie pracodawcy przepisami branżowymi do wykonywania określonych czynności na rzecz pracowników nie przesądza jednak o charakterze tych czynności w rozumieniu ustawy o VAT. Istota problemu zawartego w zapytaniu sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy przekazanie przedmiotowych towarów spełnia warunek (...)
Istota:
- Czy zużycie towarów na potrzeby reprezentacji lub reklamy jest opodatkowane podatkiem VAT, czy istnieje obowiązek wystawienia faktur wewnętrznych?
- Czy wydanie odzieży roboczej lub napojów na rzecz swoich pracowników objęte jest podatkiem VAT ?
Fragment:
(...) W odpowiedzi na pismo z dnia 12.10.2004r.( data wpływu 14.10.2004r. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje: Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w (...)