IPPP3/4512-268/15-2/IG | Interpretacja indywidualna

Czy umowa Pożyczki zawarta w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowić dla Pożyczkobiorcy czynność (import usług) zwolnioną z opodatkowania VAT?
IPPP3/4512-268/15-2/IGinterpretacja indywidualna
  1. import usług
  2. miejsce świadczenia usług
  3. pożyczka
  1. Podatek od towarów i usług (VAT) -> Wysokość opodatkowania -> Zwolnienia -> Zwolnienie od podatku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2015 r. (data wpływu 2 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania pożyczki otrzymanej przez Wnioskodawcę od kontrahenta zagranicznego za import usług zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania pożyczki otrzymanej przez Wnioskodawcę od kontrahenta zagranicznego za import usług zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: „Pożyczkobiorca”) planuje pozyskanie od spółki kapitałowej zarejestrowanej we Francji („Pożyczkodawca”) będącej spółką powiązaną z Wnioskodawcą, finansowania w formie pożyczki („Pożyczka”).

Umowa Pożyczki zostanie zawarta poza Polską. Celem Pożyczkodawcy będzie w szczególności osiąganie przychodów z odsetek od Pożyczki. W momencie udzielenia pożyczki, środki pieniężne będą znajdowały się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie ze statutem Pożyczkodawcy, celem jego działalności prowadzonej na terytorium Francji, a także za granicą (tj. w krajach innych niż Francja) jest m.in.:

  1. działalność inwestycyjna poprzez nabycie, rozwój, budowę, czy czerpanie pożytków z własności gruntów, budynków, praw i aktywów nieruchomych, jak również poprzez zagospodarowanie kompleksów nieruchomościowych w celu ich wynajęcia;
  2. zarządzanie, wynajem, leasing, zbycie lub zamiana powyższych aktywów, albo bezpośrednio, albo pośrednio, lub poprzez tworzenie spółek osobowych, kapitałowych lub konsorcjów;
  3. transakcje finansowe, w papiery wartościowe, lub w aktywa nieruchome bezpośrednio lub pośrednio związane z powyższymi celami lub mogące ułatwić ich osiągnięcie.

W praktyce, w ramach ww. działalności, Pożyczkodawca udziela pożyczek podmiotom z grupy kapitałowej U.

Pożyczkodawca jest zarejestrowany na cele podatku VAT we Francji. Posiada również numer identyfikacyjny nadany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (poprzedzony przedrostkiem FR).

Z kolei Pożyczkobiorca jest zarejestrowany na cele podatku VAT w Polsce, jak również posiada numer VAT dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (poprzedzony przedrostkiem PL). W przyszłości może nastąpić przekształcenie Pożyczkobiorcy w spółkę osobową (spółkę jawną albo komandytową), nie zmieni to jednak statusu Pożyczkobiorcy jako podatnika VAT czy podatnika PCC.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy umowa Pożyczki zawarta w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowić dla Pożyczkobiorcy czynność (import usług) zwolnioną z opodatkowania VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, umowa Pożyczki będzie stanowić dla Pożyczkobiorcy import usług zwolniony z opodatkowania VAT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 28b oraz art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z późn. zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Udzielenie Pożyczki dokonane w zakresie zwykłej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pożyczkodawcę stanowić będzie odpłatne świadczenie usługi. Należy przy tym podkreślić, że do usługi udzielenia Pożyczki opisanej w zdarzeniu przyszłym znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnione od podatku VAT są m.in. usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

W myśl z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. Usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy VAT,
  2. Usługobiorcą jest, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 28b ustawy VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i la, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Powyższe oznacza, że udzielenie Pożyczki będzie stanowiło odpłatne świadczenie usługi opodatkowane na terytorium Polski. W związku z powyższym, Pożyczkobiorca (Wnioskodawca) winien potraktować udzielenie pożyczki jako import usługi zwolnionej z opodatkowania VAT. W konsekwencji, Wnioskodawca nie naliczy do odsetek stanowiących wynagrodzenie Pożyczkodawcy podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Dodatkowe interpretacje podatkowe i orzeczenia

© 2011-2016 Interpretacje.org
StrukturaWybrane zagadnieniaSerwis
Działy przedmiotowe
Komentarze podatkowe
Najnowsze interpretacje
Aport
Gmina
Koszty uzyskania przychodów
Najem
Nieruchomości
Obowiązek podatkowy
Odszkodowania
Pracownik
Prawo do odliczenia
Projekt
Przedsiębiorstwa
Przychód
Różnice kursowe
Sprzedaż
Stawki podatku
Świadczenie usług
Udział
Zwolnienia przedmiotowe
Aktualności
Informacje o serwisie
Kanały RSS
Reklama w serwisie
Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), jak również informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (interpretacje podatkowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2007 r.), a także wybrane orzeczenia dotyczące problematyki podatkowej.