ITPP1/443-1487/14/MS | Interpretacja indywidualna

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z realizowanym projektem?
ITPP1/443-1487/14/MSinterpretacja indywidualna
  1. odliczenia
  2. podatek naliczony
  3. projekt
  4. stowarzyszenia
  1. Podatek od towarów i usług (VAT) -> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe -> Odliczenie i zwrot podatku -> Odliczenie podatku
  2. Podatek od towarów i usług (VAT) -> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe -> Odliczenie i zwrot podatku -> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2014 r. (data wpływu 27 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków na realizację projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS od 20 listopada 2011 r., posiadającym osobowość prawną. Wnioskodawca jest dobrowolnym, samorządnym stowarzyszeniem, którego głównym celem jest rozwój społeczny i gospodarczy obszarów wiejskich m.in. poprzez wspieranie rozwoju i zwiększanie konkurencyjności lokalnej gospodarki, w szczególności sektora turystycznego (statut - § 9 ust. 1 i 2).

Realizując wymieniony cel główny i szczegółowy Stowarzyszenie w lutym 2014 r. złożyło do L. w ramach środka 4.1.a. „W” wniosek o wsparcie operacji pod nazwą „R.”. Uchwałą Komitetu L. z dnia 10 marca 2014 r. w sprawie wyboru operacji do finansowania projekt został wybrany do finansowania.

Głównym celem wybranej do wsparcia operacji jest rewitalizacja miejscowości M. w wyniku remontu terenów zielonych obiektu publicznego pełniącego funkcję społeczną - domu pomocy społecznej w M. oraz wyposażenia w infrastrukturę sportową (siłownia zewnętrzna) i elementy małej architektury. Operacja polega na zakupieniu i uruchomieniu urządzeń i wyposażenia: mini-siłownie zewnętrzne - zestaw dla seniorów (1 kpl.) i osób niepełnosprawnych (1 kpl.), altany ogrodowe (5 szt.), wykonanie bramki w ogrodzeniu (1 szt.), wykonanie tablic informacyjnych (10 szt.), ławki zewnętrzne (6 szt.), kosze na śmieci (6 szt.), lampy ledowe z modułami fotowoltaicznymi (5 szt.).

Wyposażenie to wraz z całą infrastrukturą udostępnione będzie nieodpłatnie i bez żadnych ograniczeń wszystkim zainteresowanym osobom - w tym mieszkańcom gminy, miejscowości, turystom przebywającym w M, mieszkańcom pobliskiego Domu Pomocy Społecznej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych ze środków unijnych (w ramach środka „W.”) w związku z realizowanym projektem...

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 4 ww. ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7 (wyłączenie w przypadku Wnioskodawcy nie ma zastosowania).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Zdaniem Wnioskodawcy, brak jest związku zakupów towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, co skutkuje brakiem prawnej możliwości do odliczenia podatku naliczonego. Realizacja zadania nie będzie miała związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na inwestycję, która ma na celu rewitalizację ogólnodostępnej przestrzeni publicznej i w efekcie zwiększenie atrakcyjność turystycznej gminy i miejscowości M., a rzeczowe efekty projektu zrealizowanego w wyniku dofinansowania udostępnione będą nieodpłatnie i bez żadnych ograniczeń wszystkim zainteresowanym osobom - w tym mieszkańcom gminy, miejscowości, turystom przebywającym w M, mieszkańcom pobliskiego Domu Pomocy Społecznej. Stowarzyszenie realizując cele statutowe, za udostępnienie nie będzie pobierać żadnych opłat, ani innych świadczeń lub ekwiwalentów. W ocenie Stowarzyszenia zatem dokonywane zakupy towarów i usług nie dają prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając zatem na uwadze przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi - brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. Ponadto Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT (art. 113). Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie ma ona zatem możliwości odzyskania podatku VAT

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Dodatkowe interpretacje podatkowe i orzeczenia

© 2011-2016 Interpretacje.org
StrukturaWybrane zagadnieniaSerwis
Działy przedmiotowe
Komentarze podatkowe
Najnowsze interpretacje
Aport
Gmina
Koszty uzyskania przychodów
Najem
Nieruchomości
Obowiązek podatkowy
Odszkodowania
Pracownik
Prawo do odliczenia
Projekt
Przedsiębiorstwa
Przychód
Różnice kursowe
Sprzedaż
Stawki podatku
Świadczenie usług
Udział
Zwolnienia przedmiotowe
Aktualności
Informacje o serwisie
Kanały RSS
Reklama w serwisie
Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), jak również informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (interpretacje podatkowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2007 r.), a także wybrane orzeczenia dotyczące problematyki podatkowej.