Parafia | Interpretacje podatkowe
Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to parafia. Zestawienie zostało ograniczone do kilkunastu najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie).
Istota:
Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Fragment:
W ramach realizowanej operacji Parafia nie będzie osiągać przychodów podlegających opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. Wszystkie faktury dokumentujące powyższe wydatki wystawione będą na Parafię. W ramach w/w operacji nabywane towary i usługi nie będą wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie. Czy Parafii przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług przy realizacji ww. operacji współfinansowanej ze środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020? Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obniżenie kwoty lub różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. W związku z tym, iż Parafia nie jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik czynny podatku od towarów i usług, nie może ubiegać się o zwrot podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług na realizację projektów współfinansowanych ze środków unijnych. W związku z powyższym Parafii nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od ponoszonych wydatków w ramach realizowanej operacji współfinansowanej ze środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Istota:
Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu
Fragment:
W związku z koniecznością dołączenia do wniosku o płatność, składanego przez Parafię - interpretacji indywidualnej dotyczącej możliwości bądź braku możliwości odzyskania poniesionego podatku VAT. Parafia jest zobligowana do dostarczenia takiej interpretacji. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy Parafia ma możliwość odzyskania podatku VAT z faktur związanych z realizacją projektu współfinansowanego w ramach poddziałania „ ... ”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020? Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.) Parafia nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur. Parafia nie figuruje w rejestrze płatników podatku VAT, nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT i nie składa deklaracji VAT-7. Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej i nie figuruje w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Parafia nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie składa deklaracji VAT-7, jednocześnie usługi nabywane w ramach realizacji operacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, nie będą wykorzystywane przez Parafię do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Istota:
Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją zadania inwestycyjnego.
Fragment:
Parafia złożyła wniosek o dofinansowanie zadania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Stosowna umowa o dofinansowanie projektu została podpisana w dniu 12 lutego 2018 r. We wniosku aplikacyjnym Parafia wniosła o objęcie kosztami kwalifikowanymi podatku VAT naliczonego w wyniku realizacji zadania. Wliczenie podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych pozwoliło na uzyskanie wyższego dofinansowania ze środków PROW 2014-2020. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a ustawy z dnia 11 marca 1994 r. ustawy o podatku od towarów i usług Parafia nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT. Faktury VAT, dokumentujące wydatki związane z realizacją operacji wystawiane będą na Parafię. Efekty realizacji zadania nie będą wykorzystywane do celów zarobkowych, nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie. Czy Parafia ma możliwość odzyskania podatku VAT od zakupu towarów i usług w ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020? Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od zakupu towarów i usług w ramach projektu, ponieważ efekty realizacji zadania nie będą wykorzystywane do celów zarobkowych, nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Istota:
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację zadania.
Fragment:
Parafia wykazała VAT w kosztach kwalifikowanych. Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej. Wydatki ponoszone przez Parafię objęte są podatkiem od towarów i usług, jednak zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że odliczenie podatku naliczonego uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, nie będą spełnione, gdyż Parafia nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, a efekty zrealizowanej inwestycji, nie będą wykorzystywane przez Parafię do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Tym samym Zainteresowanemu nie przysługuje z tego tytułu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy. W zakresie przedmiotowych wydatków Parafia nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz.
Istota:
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy i usługi związane z realizowaną operacją.
Fragment:
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Parafia nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Parafia będzie realizować operację pn. „ Renowacja Izby Regionalnej (...) ”. Parafia w związku z prowadzoną Izbą Regionalną nie wykonuje czynności opodatkowanych podatkiem VAT i nie planuje w przyszłości prowadzenia takich czynności. Realizatorem operacji jest Parafia i wszystkie usługi, a następnie faktury są wystawiane na Parafię. Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy i usługi związane z operacją pn. „ Renowacja Izby Regionalnej (...) ”. Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego nie będą spełnione, gdyż Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT oraz nie będzie wykonywał czynności opodatkowanych podatkiem VAT w związku z prowadzoną Izbą Regionalną a także nie planuje w przyszłości prowadzić takich czynności.
Istota:
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji zadania.
Fragment:
Wnioskodawca – Parafia Rzymskokatolicka – nie prowadzi działalności gospodarczej, nie świadczy usług opodatkowanych VAT. Wnioskodawca realizuje zadanie. Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych w ramach poddziłania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego. Przedmiotem zadania jest promocja obszaru LGD poprzez: wydanie folderów z opisem historii powstania Parafii Rzymskokatolickiej (rok 1614) i kościoła filialnego (rok 1415); zamówienie ulotek promocyjnych obiektów zabytkowych; zamówienie kartek pocztowych z malowidłami i wnętrz kościoła; wykonanie panoramy wirtualnej w formie tzw. wirtualnych spacerów. Zadania realizowane są w celu promocji miejsc związanych z obszarem LGD, kościoły są obiektami godnymi zwiedzania i poznania, co ma wpływ na rozwój turystyki. Zadanie przewiduje koszty wykonania projektu: folderu składanego (opis, zdjęcia, QR), ulotki promocyjnej oraz kartki pocztowej, zdjęcia, wykonanie panoramy wirtualnej. Całkowity koszt realizacji zadania obejmuje podatek VAT, który zaliczono do kosztów kwalifikowanych zadania.
Istota:
Prawo do odliczenia podatku naliczonego i zwrotu należnego podatku w związku z realizacją projektu pt. „Remont zabytkowego kościoła w Parafii Rzymskokatolickiej (...)”.
Fragment:
Z opisu sprawy wynika, że Parafia zawarła umowę o przyznanie pomocy na realizację operacji pt. „ Remont zabytkowego kościoła w Parafii Rzymskokatolickiej (...) ”. W ramach operacji realizowane będą prace budowlane polegające na drenażu opaskowym oraz wykonaniu kanalizacji w budynku kościoła. Parafia nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT (nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT). Parafia wykazała VAT w kosztach kwalifikowalnych. Parafia nie prowadzi działalności gospodarczej. Wydatki ponoszone przez Parafię objęte są podatkiem od towarów i usług, jednak nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Zainteresowanego dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego i zwrotu różnicy należnego podatku poniesionego w związku z realizacją projektu pt. „ Remont zabytkowego kościoła w Parafii Rzymskokatolickiej (...) ”. Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Istota:
Brak możliwości odzyskania podatku wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie prac remontowych - malarskich wieży kościoła.
Fragment:
Parafia nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie wykonuje działalności gospodarczej, nie jest też zatem zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Budynek kościoła nie służy prowadzeniu działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy VAT. Ubiegając się o refundację poniesionych kosztów, Parafia będzie zobowiązana do załączenia do wniosku o płatność podatkowej interpretacji indywidualnej o braku możliwości odzyskania poniesionego kosztu podatku od towarów i usług. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie. Czy Parafia będzie mogła odzyskać podatek VAT wykazany na fakturach dokumentujących wydatki poniesione w ramach wyżej opisanego zadania? Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nieprowadzeniem przez Parafię działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, nie będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług nie będzie miała możliwości odzyskania podatku od towarów i usług wykazanego na fakturach zakupu, dokumentujących wydatki poniesione na opisane zadanie. Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa VAT), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Istota:
Brak prawa do odliczenia podatku przez Parafię od wydatków związanych z realizacją inwestycji polegającej na remoncie zabytkowej kaplicy.
Fragment:
Parafia nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące poniesione wydatki będą wystawione na Parafię. Nabyte towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania przez Parafię czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Będą wykorzystane do zaspokajania potrzeb wspólnoty parafialnej poprzez udziału w uroczystościach religijnych. W związku ze zrealizowaną operacją Parafia nie będzie pobierała opłat. Projekt nie będzie generował dochodu. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy Parafia posiada możliwość odzyskania podatku VAT, który będzie poniesiony w związku z realizacją operacji: „ Kaplica grobowa na cmentarzu parafialnym ”? Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT, który będzie poniesiony w związku z realizacją operacji: „ Kaplica grobowa na cmentarzu parafialnym ”. Stanowisko swoje Parafia opiera o następujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług: Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Istota:
Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją operacji.
Fragment:
Parafia jako jednostka organizacyjna kościoła nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT w związku z tym nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Parafia w dniu 22 stycznia 2018 r. podpisała umowę o przyznaniu pomocy Nr ...zarejestrowaną w rejestrze UM pod Nr... Na realizację operacji z samorządem województwa ... w ramach poddziałania „ Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania „ Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader ” objętego programem w zakresie zachowania dziedzictwa lokalnego. Projekt ma na celu zachowanie dziedzictwa zabytkowego budynku kościoła Parafii poprzez wykonanie prac konserwatorskich stropu i elementów wystroju kościoła. W związku z realizacją Parafia będzie ubiegała się o zwrot podatku VAT ze środków pomocowych, ponieważ nie będzie możliwości odzyskania podatku VAT i stanowił on będzie koszt realizacji projektu. Projekt przewiduje prace rekonstrukcyjne i konserwacyjne w budynku kościoła w kwocie 329 254,52 zł w tym VAT 61 567,92 zł, kwota pomocy o jaką się ubiega Parafia 299 983,00 zł. Parafia realizuje operację pn. „ ... ” w ramach poddziałania „ Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ” w ramach działania „ Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader ” objętego programem w zakresie zachowanie dziedzictwa lokalnego, gdzie projekt nie będzie służył czynnościom opodatkowanym.