Opłata depozytowa | Interpretacje podatkowe

Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to opłata depozytowa. Zestawienie zostało ograniczone do kilku najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie).

Aktualne interpretacje podatkowe

Subskrybuj kanał RSS tego działu

2011
1
lut

Istota:

Czy pobierane przez Podatnika opłaty depozytowa i ewidencyjna stanowią przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Fragment:

(...) z 11.05.2001r.). Jak stwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 maja 1998r., sygn. akt S.A./Sz 1305/97, z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa. Przysporzenia majątkowe, które kwalifikowane są jako przychody, muszą mieć zatem charakter definitywny, a opłata depozytowa pobierana przez sprzedawcę detalicznego będzie miała taki charakter dopiero wówczas, gdy w terminie 30 dni od dnia sprzedaży akumulatora kupujący nie zwróci akumulatora zużytego. A zatem dopiero wówczas oplata ta stanie się u sprzedawcy przychodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W myśl postanowień par. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2003r. w sprawie opłaty ewidencyjnej, o której mowa w (...)