ITPP2/443-335c/11/AF | Interpretacja indywidualna

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy,
Czy Spółka prawidłowo postępuje, odliczając podatek od wszystkich zakupów towarów i usług dokonywanych na terytorium kraju i wykazanych jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, związanych z opisaną sprzedażą opodatkowaną?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest zarejestrowanym w Polsce oddziałem przedsiębiorstwa zagranicznego z siedzibą w Danii. Została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, a także został jej nadany, m.in. polski NIP. Jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny, w tym również jako podatnik VAT UE.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą mieszczącą się wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorstwa zagranicznego i polegającą, m.in. na obróbce mechanicznej elementów metalowych, kuciu, prasowaniu, wytłaczaniu i walcowaniu metalu, produkcji konstrukcji metalowych i ich części. W ramach prowadzonej działalności dokonuje, m.in. następujących rodzajów transakcji gospodarczych:

  1. Nabywa od polskich podmiotów trzecich stal zbrojeniową, którą następnie sprzedaje nieprzetworzoną na terenie Polski innym podmiotom trzecim lub poddaje obróbce w postaci cięcia i gięcia do odpowiednich, zamówionych przez kontrahenta wymiarów i tak przetworzoną sprzedaje, lub świadczy samą usługę obróbki (cięcia, gięcia) na materiale powierzonym przez kontrahenta, wystawiając polską fakturę VAT ze stawką właściwą;
  2. Nabywa od polskich podmiotów trzecich stal zbrojeniową, którą następnie poddaje obróbce w postaci cięcia i gięcia do odpowiednich wymiarów i dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy takiej przetworzonej stali do kontrahentów na terenie Danii lub innego kraju UE, przy czym obciążaną za daną dostawę jest jednostka macierzysta. Obciążenie odbywa się na podstawie faktury wewnętrznej, wystawianej dla celów rozliczenia podatku oraz wewnętrznych rozliczeń z jednostką macierzystą. Transport dokonywany jest za pośrednictwem zewnętrznych firm transportowych, które wykonują usługę na zlecenie jednostki macierzystej i za jej pośrednictwem Spółka otrzymuje potwierdzenie dostawy towaru do kontrahenta na terenie innego państwa członkowskiego UE w postaci CMR. Sprzedaż tych towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów jest dokonywana przez jednostkę macierzystą;
  3. Dokonuje przemieszczenia w ramach jednego podmiotu stali zbrojeniowej z terytorium innego państwa UE (głównie Dania) na terytorium Polski, którą następnie poddaje obróbce (cięcie, gięcie). W momencie przemieszczenia na terytorium Polski Spółka nie wie, kiedy dana stal będzie poddawana obróbce. Czasami odbywa się to w ciągu 90 dni od przywozu, a czasami taka stal jest magazynowana przez kilka miesięcy, a dopiero w momencie kiedy jest zapotrzebowanie na taką stal, następuje jej przerób i wywóz powrotny. W związku z powyższym odliczanie 90 dni przez Spółkę następuje od daty przywozu stali na teren Polski. Jednocześnie w momencie przesunięcia stali na teren kraju w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia Spółka nie jest w stanie określić przeznaczenia przemieszczanej stali, tj. czy zostanie zużyta do produkcji sprzedanej na terytorium kraju, czy po wykonaniu cięcia i gięcia zostanie wywieziona do odbiorcy ostatecznego ulokowanego w innym kraju UE lub powrotnie przesunięta na teren Danii, z którego została przywieziona. Jednostka macierzysta obciążą Spółką wartością przesuniętej stali na podstawie faktury wewnętrznej, która jest podstawą do wykazania przez Spółkę wewnątrzwspólnotowego nabycia tej stali.

Przerobiona przez Spółkę stal jest:

  • dostarczana do podmiotu trzeciego na terenie Polski na podstawie polskiej faktury VAT wystawionej przez Spółkę;
  • przemieszczana w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy do kontrahentów na terenie Danii lub innego państwa UE, przy czym obciążaną za daną dostawę jest jednostka macierzysta. Dostawa dokonywana jest za pośrednictwem zewnętrznych firm transportowych, które wykonują usługę na zlecenie jednostki macierzystej i za jej pośrednictwem Spółka otrzymuje potwierdzenie dostawy towaru do kontrahenta na terenie innego państwa członkowskiego UE w postaci CMR. Sprzedaż tych towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów jest dokonywana przez jednostkę macierzystą.

Ponadto przedmiotem pojedynczej dostawy wewnątrzwspólnotowej towaru lub sprzedaży na terytorium kraju, tj. stali pociętej i pogiętej, mogą być jednocześnie zarówno towary uprzednio nabyte w Polsce, jak i przemieszczane w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia. Mogą one również pochodzić z różnych dostaw (dokonanych w różnym czasie). Uzależnione jest to od aktualnego zapotrzebowania na daną długość i średnicę stali.

Poza nabyciami stali na terenie Polski oraz przesunięciami w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, Spółka dokonuje zakupów towarów i usług na prowadzenie bieżącej działalności, takich jak: najem personelu do wykonywania cięcia i gięcia stali, wynajem biura i powierzchni produkcyjnych, telefony, usługi księgowe i doradcze, itp. Spółka nie dokonuje sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług, a co za tym idzie dokonuje odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, zawartego w zakupach towarów i usług dokonanych na terenie Polski oraz w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, respektując zakazy dotyczące odliczania podatku naliczonego zawarte w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka prawidłowo postępuje, odliczając podatek od wszystkich zakupów towarów i usług dokonywanych na terytorium kraju i wykazanych jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, związanych z opisaną sprzedażą opodatkowaną...

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z tych przepisów wynika, iż:

  1. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikowi;
  2. prawo to przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona powyżej zasada – w opinii Spółki - daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zdaniem Spółki, przywołującej treść art. 5 ust. 1 ww. ustawy, dokonując:

  1. sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju do podmiotów trzecich;
  2. wewnątrzwspólnotowej dostawy stali zakupionej w kraju w stanie nieprzetworzonym oraz pociętej i pogiętej na rzecz jednostki macierzystej;
  3. wewnątrzwspólnotowego nabycia stali przesuniętej w ramach jednego podmiotu z innego państwa UE na teren Polski;
  4. wewnątrzwspólnotowej dostawy stali, uprzednio wykazanej jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, przemieszczonej w ramach jednego podmiotu po upływie 90 dni od daty wykonania usług, na której dokonano usług cięcia i gięcia na terytorium kraju;

ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wszystkich zakupów towarów i usług dokonywanych na terytorium kraju i wykazywanych jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, związanych z powyżej opisaną sprzedażą opodatkowaną, z zachowaniem ograniczeń zawartych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie informuje się, że pozostałe kwestie poruszone we wniosku zostały rozstrzygnięte w interpretacjach nr ITPP2/443-335a/11/AF do ITPP2/443-335b/11/AF oraz ITPP2/443-335d/11/AF.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.