0114-KDIP1-1.4012.4.2018.1.DG | Interpretacja indywidualna

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej,
Opodatkowanie VAT stawka 5% sprzedaży napojów sojowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2017 r. (data wpływu 2 stycznia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2018 r. (data wpływu 14 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 5% na sprzedaż w kraju napojów sojowych (PKWiU 11.07.19.0) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 8 lutego 2018 r. (data wpływu 14 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 5% na sprzedaż w kraju napojów sojowych (PKWiU 11.07.19.0).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. dystrybucją produktów wytwarzanych z surowców roślinnych, niemodyfikowanych genetycznie. Wśród oferowanych przez nią produktów znajdują się m.in.: napoje sojowe o następującym składzie:

 1. Napój sojowy

Produkt sterylizowany UHT

Wysoka zawartość białka roślinnego

Składniki:

 • sok sojowy - 98% (woda, nasiona soi [nie modyfikowana genetycznie] - 6,8%),
 • koncentrat soku owocowego (jabłkowy i winogronowy) - 1,6% min - 1,85% - 2% max.

Wartość odżywcza 100 ml produktu: Wartość energetyczna 146 kJ (35 kcal); Tłuszcz: 1,5 g, w tym: kwasy tłuszczowe nasycone 0,3 g; Węglowodany: 1,7 g, w tym cukry: 1,3 g; Błonnik: 0,9 g; Białko: 3,2 g; Sól: 0,03 g.

Zawartość soli wynika wyłącznie z obecności naturalnie występującego sodu.

Opakowanie zawiera 5 porcji po 200 ml.

 1. Napój sojowy o smaku czekoladowym

Produkt sterylizowany UHT

Składniki:

 • sok sojowy - 90,1% (woda – 83,963%, nasiona soi [nie modyfikowana genetycznie] - 6,2%),
 • cukier – 6,76%,
 • czekolada w proszku - 2% (cukier, proszek kakaowy),
 • kakao o obniżonej zawartości tłuszczu w proszku – 0,54%,
 • węglan wapnia – 0,32%,
 • sól - 0,1%,
 • substancje zagęszczające: guma gellan – 0,06% i karagen – 0,027%,
 • naturalny aromat waniliowy - 0,015%,
 • witaminy (B2 (ryboflawina), D2, B12) - 0,15%.

Wartość odżywcza 100 ml produktu: Wartość energetyczna 274 kJ (65 kcal); Tłuszcz: 1,8 g, w tym: kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g; Węglowodany: 8,8 g, w tym cukry: 8,6 g;
Błonnik: 0,8 g; Białko: 3 g; Sól: 0,14 g; witamina D2: 0,75 µg, witamina B2 (ryboflawina):
0,21 mg, witamina B12: 0,38 µg, wapń: 120 mg.

Opakowanie zawiera 5 porcji po 200 ml.

 1. Napój sojowy o smaku waniliowym

Produkt sterylizowany UHT

Składniki:

 • sok sojowy - 95,7% (woda, nasiona soi [nie modyfikowana genetycznie] - 6,8%),
 • cukier - 3,6%,
 • węglan wapnia - 0,32%,
 • substancje zagęszczające: guma gellan - 0,1% i karagen - 0,015%,
 • sól – 0,095%,
 • regulator kwasowości: fosforany potasu - 0,06%,
 • aromat - 0,028%,
 • naturalny aromat waniliowy - 0,025%,
 • barwnik: karoteny,
 • witaminy (B2 (ryboflawina), D2, B12) - 0,015%.

Wartość odżywcza 100 ml produktu: Wartość energetyczna 193 kJ (48 kcal); Tłuszcz: 1,7 g, w tym: kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g; Węglowodany: 4,4 g, w tym cukry: 4,2 g; Białko: 3 g; Sól 0,13 g; witamina D2: 0,75 µg, witamina B2 (ryboflawina): 0,21 mg, witamina B12: 0,38 µg, wapń: 120 mg.

Opakowanie zawiera 5 porcji po 200 ml.

Wymienione wyroby będą dalej zwane „Produktami” lub „Napojami”.

Produkty dystrybuowane przez Spółkę, są napojami gotowymi do spożycia przez ludzi. Powstają w drodze tzw. ekstrakcji składników, polegającej na zmieleniu surowca (soi), a następnie wymywaniu go wodą (tzw. ekstrakcja wodna). W efekcie powstaje sok, bowiem metoda pozyskania płynów to nic innego jak substytut wyciskania owoców/warzyw.

Konsystencja Napojów zbliżona jest do mleka, a ich smak jest łagodny i odpowiada składnikowi, z którego są zrobione, czyli soi. Napoje są bezalkoholowe i niegazowane. Napoje nie zawierają konserwantów.

Udział masowy soku sojowego wynosi w poszczególnych Napojach nie mniej niż 20% składu Produktu. Soja w jej nieprzetworzonej postaci została wykorzystana do uzyskania soku owocowego/warzywnego poprzez ekstrakcję wodną.

Rozpatrując ilość soku w produkcie nie należy kierować się ilością procentową soi podaną w składach produktów. Przyczyną tego jest okoliczność, że np. soja będąc rośliną jest naturalnie nawodniona, w związku z czym po poddaniu jej ekstrakcji polegającej w głównej mierze na mieleniu, oddaje sok znajdujący się w jej wnętrzu. W wyniku takiego procesu z około 7% ziaren soi podanych w składzie, jako surowiec, powstaje ponad 90% soku sojowego.

Urząd Statystyczny w Łodzi w opinii statystycznej z dnia 31 lipca 2017 r. sklasyfikował Produkty będące przedmiotem niniejszego wniosku do kodu PKWiU 2008: 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionych okoliczności dostawa Napojów objętych niniejszym wnioskiem, będzie opodatkowana 5% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT (poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT)?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle przedstawionych okoliczności, dostawa Napojów objętych niniejszym wnioskiem będzie opodatkowana 5% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT (poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT).

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1) ustawy o VAT, generalną zasadą jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową 23%. Jednak dla niektórych towarów przewidziane są preferencyjne stawki podatkowe. Jedną z nich jest stawka 5%, która stosowana jest między innymi do niegazowanych napojów bezalkoholowych, w których udział masowy soku owocowego lub owocowo - warzywnego wynosi nie mniej niż 20%.

Wynika to z brzmienia poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, który wymienia, jako podlegające 5% stawce VAT wyroby oznaczone kodem PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”, z zawężeniem do takich, które są napojami niegazowanymi zawierającymi nie mniej niż 20% soku z warzyw lub owoców w składzie.

Produkty oferowane przez Wnioskodawcę, są właśnie takimi produktami, w związku z czym zdaniem Spółki powinny zostać opodatkowane stawką 5%. Świadczy o tym przede wszystkim ich skład. Po pierwsze produkty te są bezalkoholowe oraz niegazowane. Po drugie soja, zdaniem Wnioskodawcy uznana powinna być za warzywo. Po trzecie udział masowy soku w ww. Produktach jest nie mniejszy niż 20%.

Aby nazwać dany surowiec warzywem lub owocem należy odnieść się do tego, co te pojęcia oznaczają. Ustawodawca w ustawie o VAT nie wskazał definicji owocu czy warzywa w związku z tym należy rozumieć je zgodnie z powszechnym znaczeniem tych słów.

Według słownika PWN (sjp.pwn.pl):

 • warzywo to „roślina zielna, której korzenie, liście, kwiatostany lub owoce używane są jako pożywienie”,
 • owoc to „jadalna część rośliny powstała z kwiatu” lub też „organ roślin okrytozalążkowych osłaniający nasiona i rozsiewający je”.

Przytoczone definicje warzyw i owoców są bardzo szerokie, wynika z nich, że każda część rośliny służąca, jako pożywienie jest warzywem, a owocem jest wszystko co powstaje z kwiatów.

Poniżej Wnioskodawca wskazuje typologię poszczególnych surowców wykorzystywanych do produkcji Napojów:

 • Soja - Glycine max (L.) jest rośliną strączkową. Soja warzywna, która jest podstawą produkcji napojów sojowych należy do roślin strączkowych, które są klasyfikowane do roślin z rodziny bobowatych. Soja warzywna klasyfikowana jest, jako jeden z rodzajów warzyw strączkowych obok grochu, bobu, fasoli, ciecierzycy i soczewicy jadalnej, uprawniana jest, co do zasady w celach spożywczych.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że wskazany surowiec (soja), jako produkt roślinny, przeznaczony do powszechnego spożycia przez ludzi, zdaniem Wnioskodawcy powinien być uznany za warzywo (soja).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - Napoje objęte wnioskiem powstają w drodze wodnej ekstrakcji. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/UE z dnia 19 kwietnia 2012 r. zmieniającej dyrektywę Rady 2001/112/WE odnoszącą się do soków owocowych i niektórych podobnych produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi - załącznik 1 - Nazwy produktów, definicje i właściwości produktów - soki mogą powstawać w drodze dyfuzji owoców (soki owocowe produkowane z użyciem ekstrakcji wodnej - produkt otrzymany z użyciem dyfuzji wody):

 • z miazgi całego owocu, z której sok nie może zostać otrzymany żadnymi metodami fizycznymi, lub
 • z odwodnionego całego owocu.

Ekstrakcja rozpuszczalnikiem (w omawianym przypadku - wodą) jest to proces wyodrębniania substancji z mieszaniny lub roztworu w innym rozpuszczalniku albo z fazy stałej przez przeniesienie jej do fazy ciekłej. Ekstrakcja może służyć do usuwania z mieszanin niepożądanych domieszek lub zanieczyszczeń. Ten ostatni proces nazywa się przemywaniem. Innymi słowy za pomocą tej metody owoc będący ciałem stałym przetwarza się w substancję ciekłą, przy jednoczesnym oddzieleniu poprzez wymywanie ewentualnych substancji niepożądanych, a zachowaniu tych najbardziej wartościowych.

Ekstrakcja wodna, jako metoda pozyskiwania soku jest również wskazana w § 1 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie, jakości handlowej soków i nektarów owocowych z dnia 30 stycznia 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 494) będącego konkretyzacją powołanego wyżej prawa unijnego.

Jest to, zatem metoda pozyskiwania soku równoprawna np. wyciskaniu owoców. Przy użyciu takiej metody z niedużej ilości procentowej soi może powstać objętościowo więcej soku. Jest to istotne z tego względu, że na opakowaniu produktu, w jego składzie podane jest, że produkty zawierają od 6,2 % do 6,8% soi co w wyniku zastosowania ww. metody pozwala uzyskać zdecydowanie więcej niż 20% soku z soi.

Wnioskodawca uznaje zatem, że skoro udział masowy soku warzywnego (sojowego) w napoju sojowym wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, to istnieje podstawa do zastosowania obniżonej 5% stawki VAT, o której mowa w poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy VAT.

W związku z tym, że Produkty dystrybuowane przez Wnioskodawcę są według Spółki napojami:

 • bezalkoholowymi,
 • niegazowanymi,
 • napojami przeznaczonymi do codziennego spożycia przez człowieka,
 • na bazie roślin, które jak wskazuje powyższy wywód kwalifikuje się odpowiednio do grupy warzyw lub owoców,
 • w których masowy udział soku warzywnego lub owocowego jest nie mniejszy niż 20% składu surowcowego.
 • klasyfikowanymi do kodu PKWiU 11.07.19.0,

ich dostawa powinna być opodatkowana 5% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT (poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT).

Powyższe stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji nr 1462-IPPP2.4512.952.2016.l.BH, 1462-IPPP2.4512.949.2016.1.JO oraz IPPP1/4512-268/16-5/KC.

W świetle zaprezentowanej argumentacji i przytoczonego wyżej interpretacji podatkowych wydanych w analogicznym stanie faktycznym Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, przez Organ, że przedstawione przez Spółkę stanowisko i rozumienie treści przepisów jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, że przy określaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla danej czynności istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU. Tym samym wydając przedmiotową interpretację organ oparł się na podanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji.

Zauważyć należy, że stosownie do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W związku z tym, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania czynności, a dla prawidłowego ich opodatkowania niezbędne jest ich zaklasyfikowanie do właściwego grupowania statystycznego, obowiązek ten spoczywa na Wnioskodawcy.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji towarów dokonanej przez Wnioskodawcę w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że Wnioskodawca poprawnie zakwalifikował towary będące przedmiotem wniosku do odpowiedniego grupowania PKWiU. Tutejszy organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
(Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zauważyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług, dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, od dnia 1 stycznia 2011 r. wykorzystywana jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.), która dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.) obowiązuje do dnia 31 grudnia 2018 r.

Jednocześnie, jak wyżej wskazano, to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem i zaklasyfikowaniem wykonywanych czynności.

Wynika to z faktu, że właśnie m.in. producent, bądź usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu, czy usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania lub przeznaczenia wyrobu, bądź zakresu świadczonych usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku albo zwolnienie od podatku.

I tak, w świetle art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

 1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
 2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Zatem umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru”. Wobec tego, wskazana w załączniku stawka podatku VAT dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania.

W załączniku nr 10 do ustawy, stanowiącym „Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%”, w poz. 31 wymieniono towary mieszczące się pod symbolem PKWiU
ex 11.07.19.0 - „Pozostałe napoje bezalkoholowe - wyłącznie niegazowane napoje:

 1. w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,
 2. zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju”.

W objaśnieniu do tego załącznika zaznaczono, że symbol „ex” dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Z przywołanych przepisów wynika, że z obniżonej stawki VAT w wysokości 5% mogą korzystać m.in. sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 11.07.19.0 napoje bezalkoholowe, pod warunkiem, że są to napoje niegazowane i że udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo -warzywnego w tych napojach wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego danego napoju. Ponadto opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 5% objęte są napoje bezalkoholowe niegazowane, które w składzie zawierają tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, zawierających napar z kawy lub herbaty.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zajmuje się m.in. dystrybucją produktów wytwarzanych z surowców roślinnych, niemodyfikowanych genetycznie. Wśród oferowanych przez Spółkę produktów znajdują się m.in.: napoje sojowe w trzech rodzajach – napój sojowy, napój sojowy o smaku czekoladowym oraz napój sojowy o smaku waniliowym.

Przedmiotem dostaw będą produkowane na bazie soi (z soku sojowego) - bezalkoholowe i niegazowane napoje, stanowiące produkty gotowe i przeznaczone bezpośrednio do spożycia. Wnioskodawca wskazał, że udział masowy soku sojowego, wynosi w poszczególnych napojach nie mniej niż 20% ich składu.

Produkty powstają w drodze tzw. ekstrakcji składników, polegającej na zmieleniu surowca (soi), a następnie wymywaniu go wodą (tzw. ekstrakcja wodna) i w efekcie powstaje sok.

Konsystencja Napojów zbliżona jest do mleka, a ich smak jest łagodny i odpowiada głównemu składnikowi, czyli soi. Napoje są bezalkoholowe i niegazowane i nie zawierają konserwantów.

Wskazane powyżej napoje Urząd Statystyczny w Łodzi sklasyfikował według PKWiU z 2008 r. do kodu 11.07.19.0 - tj. pozostałe napoje bezalkoholowe.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 5% do sprzedaży ww. napojów na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT (poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

Wykaz towarów i usług zawarty w załączniku Nr 10 i Nr 3 objętych obniżoną stawką podatku VAT w pozycjach oznaczonych „ex” z użyciem słowa „wyłącznie”, należy interpretować w taki sposób, że stawką obniżoną opodatkowany jest towar wymieniony po myślniku. W pierwszej części ustawodawca powołał wyłącznie nazwę grupowania, która jest przypisana przez PKWiU danemu symbolowi, dopiero po myślniku wymienił te towary, które mieszczą się w tym grupowaniu i są objęte stawką obniżoną.

W rozpatrywanej sprawie należy wskazać, że dla zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 5%, w odniesieniu do produktów opisanych we wniosku, niezbędnym jest nie tylko aby były one klasyfikowane w określonym grupowaniu PKWiU, ale również muszą być napojami bezalkoholowymi - wyłącznie niegazowanymi, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego.

W tym miejscu należy wskazać, że zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak również przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia: „warzywo”, „roślina”, „owoc”. Zatem należy posiłkować się w tym zakresie definicją zawartą w opracowaniach słownikowych.

Z zawartej w Słowniku języka polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl) definicji „warzywa” wynika, że jest to roślina zielna, której korzenie, liście, kwiatostany lub owoce używane są jako pożywienie.

Natomiast „owoc” – zgodnie z definicją zawartą w tym samym słowniku – to jadalna część rośliny powstała z kwiatu.

Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, że w każdym z powyższych produktów, czyli napoju sojowym, udział masowy soku warzywnego, owocowego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego. Zatem w przypadku ww. napojów, sklasyfikowanych do grupowania PKWiU 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe”, został spełniony warunek odnośnie udziału masowego soku warzywnego, owocowego w danym napoju.

Jak przedstawił Wnioskodawca soja - Glycine max (L.) jest rośliną strączkową klasyfikowana do roślin z rodziny bobowatych. Soja warzywna klasyfikowana jest, jako jeden z rodzajów warzyw strączkowych obok grochu, bobu, fasoli, ciecierzycy i soczewicy jadalnej, uprawniana jest, co do zasady w celach spożywczych.

W związku z tym należy stwierdzić, że skoro ww. napoje sojowe są sklasyfikowane do grupowania PKWiU (2008) 11.07.19.0 jako napoje bezalkoholowe, niegazowane, w których w składzie surowcowym udział warzywnego lub owocowo-warzywnego (soku sojowego) wynosi nie mniej niż 20% tego składu, to należy uznać, że spełnione są warunki, o których mowa w art. 41 ust. 2a ustawy w zw. z poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy, umożliwiające zastosowanie do sprzedawanych napojów stawki podatku VAT w wysokości 5%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

 1. z zastosowaniem art. 119a;
 2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.