Lody | Interpretacje podatkowe

Lody | Interpretacje podatkowe

Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to lody. Zestawienie zostało ograniczone do kilkunastu najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie). Aby obejrzeć wszystkie dostępne interpretacje podatkowe dotyczące omawianego przedmiotu, najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarki interpretacji podatkowych. Zachęcamy także do odwiedzenia strony zawierającej wszystkie najnowsze interpretacje podatkowe opublikowane w serwisie.

Zawsze aktualne interpretacje podatkowe

Subskrybuj kanał RSS bieżącego działu

Istota:
Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży lodów.
Fragment:
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji lodów. Zgodnie z kwalifikacją statystyczną produkcja lodów mieści się w PKD 1052Z. Wnioskodawca prowadzi dwie lodziarnie, gdzie sprzedawane są produkowane lody. W lodziarniach brak jest miejsc siedzących przeznaczonych dla osób konsumujących zakupione lody. Lodziarnie to lokale sprzedające lody jedynie na zewnątrz. Klient podchodzi do tzw. lady zakupu, gdzie kupuje lody. Ponieważ w lodziarniach brak jest możliwości spożywania lodów, klient kupuje lody jedynie na wynos. Lody zakupione przez klienta na wynos są w odpowiednich opakowaniach np. wafelkach lub kubeczkach. Istnieje możliwość zakupu większej ilości lodów w pojemnikach termicznych ze styropianu. W lodziarni nie można zakupić lodów w innych opakowaniach niż te przeznaczone do sprzedaży na wynos. Spółka dokonuje sprzedaży tylko lodów własnej produkcji. Podsumowując, spółka produkuje i dokonuje sprzedaży własnych lodów. Lody sprzedawane są wyłączanie na wynos poprzez dwa punkty (lodziarnie). Wnioskodawca uważa, że dla sprzedawanych lodów śmietankowych i pozostałych lodów jadalnych, które są sprzedawane w lodziarniach powinien mieć zastosowanie symbolu PKWiU 10.52.10.0. Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości, czy dla sprzedaży lodów na wynos ma prawo stosować 5% stawkę podatku VAT.
2017
16
gru

Istota:
W zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży lodów i deserów lodowych do spożycia w lokalu i sprzedaży lodów „na wynos”.
Fragment:
Przed lokalem podatnik wystawił punkt, z którego sprzedaje lody „ na wynos ” i w którym nie ma obsługi kelnerskiej. Przed lokalem widnieje informacja, że z kupowanymi lodami „ na wynos ” nie wolno wchodzić do lokalu. Sprzedając lody i desery lodowe do spożycia „ na miejscu ” Podatnik opodatkowuje sprzedaż lodów stawką VAT 8% , natomiast sprzedaż lodów „ na wynos ” stawką 5%. Przy czym podatnik przyjął następującą klasyfikację PKWiU Dla lodów „ na wynos ”, które spożywane są przez klientów poza lokalem i przy sprzedaży której nie towarzyszy obsługa kelnerska tj. lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne, w tym sorbety PKWiU 10.52.10.0. Dla lodów do spożycia na miejscu w lodziarni z różnymi dodatkami PKWiU 56.10.13.0 Do produkcji lodów oraz deserów lodowych nie zużywa się alkoholu. Do produkcji swoich wyrobów nie zużywa się również półfabrykatów zawierających alkohol powyżej 1,2%. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy podatnik postępuje prawidłowo opodatkowując sprzedaż lodów i deserów lodowych do spożycia w lokalu stawką VAT 8%, a sprzedaż lodów na wynos stawką VAT 5%? Stanowisko Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.
2017
11
lis

Istota:
Stawka podatku przy sprzedaży lodów oraz deserów lodowych.
Fragment:
U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2017 r. (data wpływu 21 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lodów oraz deserów lodowych – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 21 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lodów oraz deserów lodowych. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży m.in. lodów z automatu oraz deserów lodowych (PKWiU 10.52.10.0), oraz napojów takich jak: koktajl mleczny shake (lody, mleko, syrop smakowy) PKWiU 10.51.56.0. Klienci mają również możliwość zamówienia dodatku do wskazanych produktów w postaci bitej śmietany (śmietana, cukier puder) PKWiU 10.51.51.0. W ramach działalności Wnioskodawca sprzedaje w/w towary na wynos, nie posiada w miejscu sprzedaży sali, ani stolików w których klienci mają możliwość spożycia zakupionych towarów. W ramach działalności nie są świadczone usługi w ramach, których świadczona jest obsługa kelnerska czy jej podobna. Klient kupuje towar w okienku i odchodzi. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie. Czy Wnioskodawca przy sprzedaży towarów, o których mowa w stanie faktycznym ma prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 5%? Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż towarów przedstawiona w stanie faktycznym będzie opodatkowana stawką 5%.
2017
20
lip

Istota:
- 8% stawki VAT przy sprzedaży lodów i deserów lodowych do spożycia „na miejscu”,
- 5% stawki VAT przy sprzedaży lodów i deserów lodowych „na wynos”.
Fragment:
Sprzedając lody i desery lodowe do spożycia „ na miejscu ” Wnioskodawca opodatkowuje sprzedaż lodów stawką VAT 8%, natomiast sprzedaż lodów „ na wynos ” stawką VAT 5%. Opis stanu faktycznego został uzupełniony ww. pismem z 1 marca 2017 r. o następujące informacje stosownie do zadanych pytań: Wskazanie symbolu PKWiU właściwego dla sprzedaży lodów i deserów lodowych oferowanych: na wynos: Dla lodów do spożycia tj. lodów śmietankowych i pozostałych lodów jadalnych, w tym i sorbetów, Wnioskodawca przyjął symbol PKWiU 10.52.10.0. do spożycia na miejscu w lodziarni (stałym punkcie samoobsługowym) w szczególności, gdy sprzedaje się gotowe zestawy deserów lodowych z różnymi dodatkami (tj. posypką, polewą, bitą śmietaną itp.): Dla lodów i deserów z różnymi dodatkami sprzedawanymi do spożycia na miejscu w lodziarni Wnioskodawca przyjął symbol PKWiU 56.10.13.0. Czy sprzedawane lody i desery lodowe (zestawy) zawierają produkty o zawartości alkoholu powyżej 1,2%? Do produkcji lodów oraz podawanych deserów lodowych (zestawów) Wnioskodawca nie używa alkoholu. Do produkcji swoich wyrobów Wnioskodawca nie używa również półproduktów zawierających alkohol powyżej 1,2%. Czy sprzedawane lody i desery lodowe (z bitą śmietaną) stanowią wyroby mleczarskie i nie stanowią kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkujący żywność, pasze lub w przemyśle włókienniczym? Tak, sprzedawane lody oraz desery lodowe stanowią wyroby mleczarskie zgodnie z poz. 21 załącznika nr 10 do Ustawy o VAT.
2017
11
maj

Istota:
Stawka podatku dla sprzedawanych lodów
Fragment:
Posługując się tymi wskazówkami, należy przyjąć, że nazwa grupowania końcowego „ lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne ” w sensie językowym nie wyklucza ze swego zakresu lodów proteinowych. Są to bowiem inne lody jadalne. Sama zaś PKWiU 2008 wskazuje powiązanie omawianego grupowania 10.52.10.0 z pozycją CN 2105 00 „ lody śmietankowe ” i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao. Zgodnie z notami wyjaśniającymi do Nomenklatury Scalonej należy klasyfikować pod tą pozycją m.in. lody wodne, lody śmietankowe, lody cassate, lody neapolitańskie itp., których podstawową właściwością jest to, że powracają one do stanu ciekłego lub półciekłego, w temperaturze otoczenia zbliżonej do 0°C. Z kolei wyjaśnienia do Taryfy Celnej wprost wskazują, iż pod pozycją 2105 należy klasyfikować: lody śmietankowe zazwyczaj przygotowywane na bazie mleka lub śmietanki i pozostałe lody jadalne (np. sorbet, lizaki lodowe), nawet zawierające kakao w każdej proporcji. Powyższe argumenty przesądzają, że sorbety należy klasyfikować pod pozycją PKWiU 10.52.10.0, a ich sprzedaż objęta jest 5-proc. stawką VAT. W związku z powyższym, sprzedaż wyprodukowanych lodów należy zakwalifikować, zdaniem Wnioskodawcy, do grupy wyrobów mleczarskich PKWiU 10.52.10.0, a co za tym idzie, sprzedaż ta będzie opodatkowana stawką 5%, zgodnie z załącznikiem nr 10 poz. 21 do ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.
2016
28
lis

Istota:
Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy sprzedaży lodów, deserów lodowych, koktajli mlecznych oraz dodatków.
Fragment:
U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia ... kwietnia 2016 r. (data wpływu ... kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy sprzedaży lodów, deserów lodowych, koktajli mlecznych oraz dodatków – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu ... kwietnia 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy sprzedaży lodów, deserów lodowych, koktajli mlecznych oraz dodatków. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawczyni (dalej także: Spółka) prowadzi działalność w zakresie sprzedaży m.in. lodów z automatu, lodów gałkowych oraz deserów lodowych (PKWiU 10.52.10.0) i napojów takich jak koktajl mleczny - shake (lody, mleko, syrop smakowy) - PKWiU 10.51.56.0. Klienci mają również możliwość zamówienia dodatku do wskazanych produktów w postaci bitej śmietany (śmietana, cukier puder) -PKWiU 10.51.51.0. Sprzedaż odbywa się w lokalach zlokalizowanych w specjalnych strefach gastronomicznych galerii handlowych („ food court ”), Klient wybiera samodzielnie miejsce, gdzie spożyje posiłek. Na terenie powierzchni centrum handlowego, przy lokalu (w „ food court ”), udostępnione są stoliki i krzesła. Klient może jednak, w zależności od preferencji, spożyć posiłek w tym miejscu, bądź zabrać go poza ten teren.
2016
15
lip

Istota:
- ustalenia, czy w świetle okoliczności przedstawionych w stanie faktycznym sprzedaż lodów należy traktować jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy VAT, a nie jako świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 tejże ustawy (pierwsze w kolejności pytanie w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 1),
- podstawy opodatkowania lodów z dodatkami, sorbetów lodowych „na wynos” (pytanie oznaczonego we wniosku nr 2).
Fragment:
Lody sprzedawane będą na życzenie klienta wraz z dodatkami takimi jak bita śmietana, sosy, polewy, posypki. Sprzedaż lodów odbywać się będzie poprzez wybór smaków lodów z witryny lodowej (w której lody będą przechowywane w specjalnych pojemnikach zapewniających odpowiednią temperaturę) i dodatków przez klienta, po dokonaniu płatności, klient odbiera lody i wychodzi z lokalu. Po złożeniu zamówienia przy kasie, pracownik będzie nakładał odpowiednią porcję do wafla/kubka i przekaże wafel/kubek wraz z chusteczką klientowi. W przypadku większych zamówień lody o odpowiedniej wadze pakowane będą do np. opakowań termicznych i wydawane klientowi bezpośrednio zza lady. Lody sprzedawane będą w postaci nadającej się do bezpośredniego spożycia. Wafle i kubki papierowe, w których przekazywane są klientowi lody wkalkulowane są w cenę towaru. Natomiast posypki, sosy, polewy, bitą śmietanę oraz opakowania termiczne wycenia się oddzielnie. Dodatki do lodów do wyboru przez klienta mają określoną cenę i odrębną pozycję na paragonie, przyjmując stawki VAT jak wyżej. Dodatki do lodów mogą być sprzedawane oddzielnie, nie w połączeniu z lodami.
2016
13
lip

Istota:
Stawka podatku VAT dla sprzedaży lodów, deserów lodowych i shak"ów
prawo do korekty deklaracji VAT-7 w związku ze stosowaniem zawyżonej stawki podatku VAT
Fragment:
Po dokładnej analizie sprzedawanych produktów jak i powziętych informacji, Wnioskodawca postanowił dokonać zmiany PKWiU na: lody i desery lodowe PKWiU 10.52.10.0 lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne wymienione w pozycji 21 w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, shake (zmiksowane lody o smaku waniliowym, mleko i wybrany dodatek PKWiU 10.51.56.0 wyroby mleczarskie gdzie indziej nie sklasyfikowane, wymienione w pozycji 21 w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Sprzedaż prowadzona jest w trzech punktach, wszystkie opisane punkty wyposażone są w identyczne maszyny do produkcji lodów, szafy magazynowe, urządzenia sanitarne, różnią się jedynie powierzchnią użytkową, tj. 15 m 2 , 20 m 2 , 32 m 2 . W lokalach znajdują się drzwi wejściowo-wyjściowe dla personelu i osób upoważnionych oraz okienko sprzedażowe, przez które odbywa się sprzedaż lodów na zewnątrz bezpośrednio do ręki klienta. Lokale wyposażone są także w toaletę z przedsionkiem tylko i wyłącznie dla personelu, ponieważ klient nie ma możliwości wejścia do lokalu. Lody sporządzane są z suchej mieszanki i wody, która zamrażana jest w maszynie do lodów. Bezpośrednio z maszyny lodami napełniane są wafelki lub kubeczki plastikowe, następnie produkt wydawany jest klientowi przez okienko sprzedażowe. W ofercie lodów dostępne są również lody polane sosem lub polewą zastygającą jak i lody z dodatkiem owoców ewentualnie bitej śmietany.
2016
17
kwi

Istota:
Stawka podatku przy sprzedaży lodów w wafelku sprzedawanych „na wynos”.
Fragment:
U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2015 r. (data wpływu 2 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lodów w wafelku sprzedawanych „ na wynos ”– jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 2 czerwca 2015 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lodów w wafelku sprzedawanych „ na wynos ”. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży lodów tradycyjnych nakładanych packą na wafelek. Sprzedawane lody są produkowane na miejscu w lokalu, głównie z mleka, śmietany i owoców jak też innych mniej istotnych składników wynikających z receptury. W ramach działalności Wnioskodawca sprzedaje lody na wynos przez okienko, bezpośrednio do ręki klienta, nie posiada on w miejscu sprzedaży lokali, ani stolików w których klienci mają możliwość spożycia zakupionych towarów. W ramach działalności nie są świadczone usługi w ramach, których świadczona jest obsługa kelnerska czyjej podobna. Klient kupuje lody w okienku i odchodzi. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy Wnioskodawca przy sprzedaży towarów, o których mowa w stanie faktycznym ma prawo do zastosowania 5% stawki podatku od towarów i usług...
2016
15
mar

Istota:
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Fragment:
Wnioskodawca dokonuje bowiem sprzedaży lodów z automatu na przystosowanym do tego celu stanowisku handlowym, na którym brak jest miejsc do spożywania. Lody będące przedmiotem sprzedaży po zmrożeniu gotowego produktu są porcjowane i sprzedawane klientowi. Z wniosku nie wynika, aby w związku ze sprzedażą ww. towarów Wnioskodawca świadczył na rzecz klientów jakiekolwiek usługi, poza czynnościami stanowiącymi integralne elementy dokonywanej sprzedaży. W świetle powyższego – stosownie do zapisu § 3 ust. 1 pkt 1 powołanego wcześniej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. – nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2016 r. Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej do chwili przekroczenia kwoty 20.000 zł obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.
2015
17
wrz
© 2011-2018 Interpretacje.org
Lokalizacja: Wyszukiwarka > Lody
StrukturaWybrane zagadnieniaSerwis
Działy przedmiotowe
Komentarze podatkowe
Najnowsze interpretacje
Aport
Gmina
Koszty uzyskania przychodów
Najem
Nieruchomości
Obowiązek podatkowy
Odszkodowania
Pracownik
Prawo do odliczenia
Projekt
Przedsiębiorstwa
Przychód
Różnice kursowe
Sprzedaż
Stawki podatku
Świadczenie usług
Udział
Zwolnienia przedmiotowe
Aktualności
Informacje o serwisie
Kanały RSS
Reklama w serwisie
Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), jak również informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (interpretacje podatkowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2007 r.), a także wybrane orzeczenia dotyczące problematyki podatkowej.