Lody | Interpretacje podatkowe

Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to lody. Zestawienie zostało ograniczone do kilkunastu najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie).

Aktualne interpretacje podatkowe

Subskrybuj kanał RSS tego działu

2018
13
sie

Istota:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż lodów i kawy mrożonej z lodami i shake „na wynos” stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaną stawką VAT 5% oraz czy sprzedaż napoju kawowego cappuccino oraz cafe latte powinna być opodatkowana stawką VAT 5%?

Fragment:

Dla wskazanych wyrobów Wnioskodawca stosuje następujące stawki VAT: lody włoskie i amerykańskie - 5%, koktajl mleczny (shake) - 5%, koktajl owocowy (granit) - 8%, kawa mrożona z lodami i shake - 23%, rurka ze śmietaną - 8%, desery lodowe - 5%, wafle - 5%, dodatki do lodów (cukier puder, śmietana) - 5%, herbata - 23%, czekolada na gorąco - 23%, kawa z ekspresu - 23%, cappuccino i cafe latte - 23%. Do opisywanych we wniosku produkcji Wnioskodawca nie używa alkoholu o zawartości powyżej 1,2%. Sprzedawane lody (z bitą śmietaną, posypką, polewą i owocami) stanowią wyroby mleczarskie i nie stanowią kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkującym żywność, pasze lub w przemyśle włókienniczym. Wartość dodatków (bita śmietana, posypka, polewa, owoce), jak i koszty opakowania, tj. wafle, kubeczki, pojemniki styropianowe są wkalkulowane w cenę lodów „ na wynos ”. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie. Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż lodów i kawy mrożonej z lodami i shake „ na wynos ” stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaną stawką VAT 5% oraz czy (...)

2018
20
maj

Istota:

Zastosowanie:
- 5% stawki VAT przy sprzedaży lodów „na wynos”,
- 8% stawki przy sprzedaży lodów „na miejscu”.

Fragment:

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca sprzedaje m.in. lody „ na wynos ” sklasyfikowane w PKWiU 10.52.10 oraz lody „ na miejscu ”, czyli gotowe zestawy z dodatkami w postaci bitej śmietany, posypki lub owoców symbol PKWiU 56.10.13.0. Lody te jako wyrób gotowy sprzedawane są odbiorcom detalicznym. Lody „ na wynos ” podawane są w wafelkach, kubeczkach lub pojemnikach styropianowych. Lody spożywane „ na miejscu ” podawane są w pucharach, dekorowane bitą śmietaną, posypką, polewą, owocami. W lokalu nie prowadzi się obsługi kelnerskiej, lokal nie ma toalety dla klientów. Do opisanej we wniosku produkcji lodów oraz podawanych zestawów Wnioskodawca nie używa alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 1,2%. Sprzedawane lody (z bitą śmietaną, posypką, polewą i owocami) stanowią wyroby mleczarskie i nie stanowią kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkującym żywność, pasze lub w przemyśle włókienniczym. Wartość dodatków (bita śmietana, posypka, polewa, owoce) jak i koszty opakowania, tj. wafla, kubeczka, pojemnika styropianowego są wkalkulowane w cenę lodów „ na wynos ”. Jak już wyżej wskazano, stosownie do art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

2017
16
gru

Istota:

Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży lodów.

Fragment:

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji lodów. Zgodnie z kwalifikacją statystyczną produkcja lodów mieści się w PKD 1052Z. Wnioskodawca prowadzi dwie lodziarnie, gdzie sprzedawane są produkowane lody. W lodziarniach brak jest miejsc siedzących przeznaczonych dla osób konsumujących zakupione lody. Lodziarnie to lokale sprzedające lody jedynie na zewnątrz. Klient podchodzi do tzw. lady zakupu, gdzie kupuje lody. Ponieważ w lodziarniach brak jest możliwości spożywania lodów, klient kupuje lody jedynie na wynos. Lody zakupione przez klienta na wynos są w odpowiednich opakowaniach np. wafelkach lub kubeczkach. Istnieje możliwość zakupu większej ilości lodów w pojemnikach termicznych ze styropianu. W lodziarni nie można zakupić lodów w innych opakowaniach niż te przeznaczone do sprzedaży na wynos. Spółka dokonuje sprzedaży tylko lodów własnej produkcji. Podsumowując, spółka produkuje i dokonuje sprzedaży własnych lodów. Lody sprzedawane są wyłączanie na wynos poprzez dwa punkty (lodziarnie). Wnioskodawca uważa, że dla sprzedawanych lodów śmietankowych i pozostałych lodów jadalnych, które są sprzedawane w lodziarniach powinien mieć zastosowanie symbolu PKWiU 10.52.10.0. Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości, czy dla sprzedaży lodów na wynos ma prawo stosować 5% stawkę podatku VAT.

2017
11
lis

Istota:

W zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży lodów i deserów lodowych do spożycia w lokalu i sprzedaży lodów „na wynos”.

Fragment:

Przed lokalem podatnik wystawił punkt, z którego sprzedaje lody „ na wynos ” i w którym nie ma obsługi kelnerskiej. Przed lokalem widnieje informacja, że z kupowanymi lodami „ na wynos ” nie wolno wchodzić do lokalu. Sprzedając lody i desery lodowe do spożycia „ na miejscu ” Podatnik opodatkowuje sprzedaż lodów stawką VAT 8% , natomiast sprzedaż lodów „ na wynos ” stawką 5%. Przy czym podatnik przyjął następującą klasyfikację PKWiU Dla lodów „ na wynos ”, które spożywane są przez klientów poza lokalem i przy sprzedaży której nie towarzyszy obsługa kelnerska tj. lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne, w tym sorbety PKWiU 10.52.10.0. Dla lodów do spożycia na miejscu w lodziarni z różnymi dodatkami PKWiU 56.10.13.0 Do produkcji lodów oraz deserów lodowych nie zużywa się alkoholu. Do produkcji swoich wyrobów nie zużywa się również półfabrykatów zawierających alkohol powyżej 1,2%. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy podatnik postępuje prawidłowo opodatkowując sprzedaż lodów i deserów lodowych do spożycia w lokalu stawką VAT 8%, a sprzedaż lodów na wynos stawką VAT 5%? Stanowisko Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.

2017
20
lip

Istota:

Stawka podatku przy sprzedaży lodów oraz deserów lodowych.

Fragment:

U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2017 r. (data wpływu 21 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lodów oraz deserów lodowych – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu 21 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lodów oraz deserów lodowych. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży m.in. lodów z automatu oraz deserów lodowych (PKWiU 10.52.10.0), oraz napojów takich jak: koktajl mleczny shake (lody, mleko, syrop smakowy) PKWiU 10.51.56.0. Klienci mają również możliwość zamówienia dodatku do wskazanych produktów w postaci bitej śmietany (śmietana, cukier puder) PKWiU 10.51.51.0. W ramach działalności Wnioskodawca sprzedaje w/w towary na wynos, nie posiada w miejscu sprzedaży sali, ani stolików w których klienci mają możliwość spożycia zakupionych towarów. W ramach działalności nie są świadczone usługi w ramach, których świadczona jest obsługa kelnerska czy jej podobna. Klient kupuje towar w okienku i odchodzi. W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie. Czy Wnioskodawca przy sprzedaży towarów, o których mowa w stanie faktycznym ma prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług 5%? Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż towarów przedstawiona w stanie faktycznym będzie opodatkowana stawką 5%.

2017
11
maj

Istota:

- 8% stawki VAT przy sprzedaży lodów i deserów lodowych do spożycia „na miejscu”,
- 5% stawki VAT przy sprzedaży lodów i deserów lodowych „na wynos”.

Fragment:

Sprzedając lody i desery lodowe do spożycia „ na miejscu ” Wnioskodawca opodatkowuje sprzedaż lodów stawką VAT 8%, natomiast sprzedaż lodów „ na wynos ” stawką VAT 5%. Opis stanu faktycznego został uzupełniony ww. pismem z 1 marca 2017 r. o następujące informacje stosownie do zadanych pytań: Wskazanie symbolu PKWiU właściwego dla sprzedaży lodów i deserów lodowych oferowanych: na wynos: Dla lodów do spożycia tj. lodów śmietankowych i pozostałych lodów jadalnych, w tym i sorbetów, Wnioskodawca przyjął symbol PKWiU 10.52.10.0. do spożycia na miejscu w lodziarni (stałym punkcie samoobsługowym) w szczególności, gdy sprzedaje się gotowe zestawy deserów lodowych z różnymi dodatkami (tj. posypką, polewą, bitą śmietaną itp.): Dla lodów i deserów z różnymi dodatkami sprzedawanymi do spożycia na miejscu w lodziarni Wnioskodawca przyjął symbol PKWiU 56.10.13.0. Czy sprzedawane lody i desery lodowe (zestawy) zawierają produkty o zawartości alkoholu powyżej 1,2%? Do produkcji lodów oraz podawanych deserów lodowych (zestawów) Wnioskodawca nie używa alkoholu. Do produkcji swoich wyrobów Wnioskodawca nie używa również półproduktów zawierających alkohol powyżej 1,2%. Czy sprzedawane lody i desery lodowe (z bitą śmietaną) stanowią wyroby mleczarskie i nie stanowią kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkujący żywność, pasze lub w przemyśle włókienniczym? Tak, sprzedawane lody oraz desery lodowe stanowią wyroby mleczarskie zgodnie z poz. 21 załącznika nr 10 do Ustawy o VAT.

2016
28
lis

Istota:

Stawka podatku dla sprzedawanych lodów

Fragment:

Posługując się tymi wskazówkami, należy przyjąć, że nazwa grupowania końcowego „ lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne ” w sensie językowym nie wyklucza ze swego zakresu lodów proteinowych. Są to bowiem inne lody jadalne. Sama zaś PKWiU 2008 wskazuje powiązanie omawianego grupowania 10.52.10.0 z pozycją CN 2105 00 „ lody śmietankowe ” i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao. Zgodnie z notami wyjaśniającymi do Nomenklatury Scalonej należy klasyfikować pod tą pozycją m.in. lody wodne, lody śmietankowe, lody cassate, lody neapolitańskie itp., których podstawową właściwością jest to, że powracają one do stanu ciekłego lub półciekłego, w temperaturze otoczenia zbliżonej do 0°C. Z kolei wyjaśnienia do Taryfy Celnej wprost wskazują, iż pod pozycją 2105 należy klasyfikować: lody śmietankowe zazwyczaj przygotowywane na bazie mleka lub śmietanki i pozostałe lody jadalne (np. sorbet, lizaki lodowe), nawet zawierające kakao w każdej proporcji. Powyższe argumenty przesądzają, że sorbety należy klasyfikować pod pozycją PKWiU 10.52.10.0, a ich sprzedaż objęta jest 5-proc. stawką VAT. W związku z powyższym, sprzedaż wyprodukowanych lodów należy zakwalifikować, zdaniem Wnioskodawcy, do grupy wyrobów mleczarskich PKWiU 10.52.10.0, a co za tym idzie, sprzedaż ta będzie opodatkowana stawką 5%, zgodnie z załącznikiem nr 10 poz. 21 do ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.

2016
15
lip

Istota:

Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy sprzedaży lodów, deserów lodowych, koktajli mlecznych oraz dodatków.

Fragment:

U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia ... kwietnia 2016 r. (data wpływu ... kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy sprzedaży lodów, deserów lodowych, koktajli mlecznych oraz dodatków – jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu ... kwietnia 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy sprzedaży lodów, deserów lodowych, koktajli mlecznych oraz dodatków. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawczyni (dalej także: Spółka) prowadzi działalność w zakresie sprzedaży m.in. lodów z automatu, lodów gałkowych oraz deserów lodowych (PKWiU 10.52.10.0) i napojów takich jak koktajl mleczny - shake (lody, mleko, syrop smakowy) - PKWiU 10.51.56.0. Klienci mają również możliwość zamówienia dodatku do wskazanych produktów w postaci bitej śmietany (śmietana, cukier puder) -PKWiU 10.51.51.0. Sprzedaż odbywa się w lokalach zlokalizowanych w specjalnych strefach gastronomicznych galerii handlowych („ food court ”), Klient wybiera samodzielnie miejsce, gdzie spożyje posiłek. Na terenie powierzchni centrum handlowego, przy lokalu (w „ food court ”), udostępnione są stoliki i krzesła. Klient może jednak, w zależności od preferencji, spożyć posiłek w tym miejscu, bądź zabrać go poza ten teren.

2016
13
lip

Istota:

- ustalenia, czy w świetle okoliczności przedstawionych w stanie faktycznym sprzedaż lodów należy traktować jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy VAT, a nie jako świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 tejże ustawy (pierwsze w kolejności pytanie w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 1),
- podstawy opodatkowania lodów z dodatkami, sorbetów lodowych „na wynos” (pytanie oznaczonego we wniosku nr 2).

Fragment:

Lody sprzedawane będą na życzenie klienta wraz z dodatkami takimi jak bita śmietana, sosy, polewy, posypki. Sprzedaż lodów odbywać się będzie poprzez wybór smaków lodów z witryny lodowej (w której lody będą przechowywane w specjalnych pojemnikach zapewniających odpowiednią temperaturę) i dodatków przez klienta, po dokonaniu płatności, klient odbiera lody i wychodzi z lokalu. Po złożeniu zamówienia przy kasie, pracownik będzie nakładał odpowiednią porcję do wafla/kubka i przekaże wafel/kubek wraz z chusteczką klientowi. W przypadku większych zamówień lody o odpowiedniej wadze pakowane będą do np. opakowań termicznych i wydawane klientowi bezpośrednio zza lady. Lody sprzedawane będą w postaci nadającej się do bezpośredniego spożycia. Wafle i kubki papierowe, w których przekazywane są klientowi lody wkalkulowane są w cenę towaru. Natomiast posypki, sosy, polewy, bitą śmietanę oraz opakowania termiczne wycenia się oddzielnie. Dodatki do lodów do wyboru przez klienta mają określoną cenę i odrębną pozycję na paragonie, przyjmując stawki VAT jak wyżej. Dodatki do lodów mogą być sprzedawane oddzielnie, nie w połączeniu z lodami.

2016
17
kwi

Istota:

Stawka podatku VAT dla sprzedaży lodów, deserów lodowych i shak"ów
prawo do korekty deklaracji VAT-7 w związku ze stosowaniem zawyżonej stawki podatku VAT

Fragment:

Po dokładnej analizie sprzedawanych produktów jak i powziętych informacji, Wnioskodawca postanowił dokonać zmiany PKWiU na: lody i desery lodowe PKWiU 10.52.10.0 lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne wymienione w pozycji 21 w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, shake (zmiksowane lody o smaku waniliowym, mleko i wybrany dodatek PKWiU 10.51.56.0 wyroby mleczarskie gdzie indziej nie sklasyfikowane, wymienione w pozycji 21 w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Sprzedaż prowadzona jest w trzech punktach, wszystkie opisane punkty wyposażone są w identyczne maszyny do produkcji lodów, szafy magazynowe, urządzenia sanitarne, różnią się jedynie powierzchnią użytkową, tj. 15 m 2 , 20 m 2 , 32 m 2 . W lokalach znajdują się drzwi wejściowo-wyjściowe dla personelu i osób upoważnionych oraz okienko sprzedażowe, przez które odbywa się sprzedaż lodów na zewnątrz bezpośrednio do ręki klienta. Lokale wyposażone są także w toaletę z przedsionkiem tylko i wyłącznie dla personelu, ponieważ klient nie ma możliwości wejścia do lokalu. Lody sporządzane są z suchej mieszanki i wody, która zamrażana jest w maszynie do lodów. Bezpośrednio z maszyny lodami napełniane są wafelki lub kubeczki plastikowe, następnie produkt wydawany jest klientowi przez okienko sprzedażowe. W ofercie lodów dostępne są również lody polane sosem lub polewą zastygającą jak i lody z dodatkiem owoców ewentualnie bitej śmietany.