POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Podatnika z dnia 01.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy wydatkowanie wycofanych środków z Kasy Mieszkaniowej na wykończenie mieszkania (remont i modernizację lokalu) w budowanym domu przez rodziców - przekazanego do użytkowania na podstawie umowy użyczenia
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik pismem z dnia 01.03.2005 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w m-cu marcu 2005 roku kończy się Podatnikowi umowa w Kasie Mieszkaniowej. Zgodnie z zawartą umową z Kasą Mieszkaniową celami oszczędzania są: nabycie, budowa, przebudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość oraz remont domu albo lokalu, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania. Wycofane środki zamierza Podatnik przeznaczyć na wykończenie mieszkania (remont i modernizację lokalu) w domu budowanym przez rodziców – zajmowanego na podstawie umowy użyczenia.
W złożonym wniosku zadano pytanie: czy pieniądze wycofane z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie okresie systematycznego oszczędzania można przeznaczyć na wykończenie mieszkania (remont i modernizację lokalu) w budowanym domu przez rodziców – przekazanego do użytkowania na podstawie umowy użyczenia.
Podatnik 05 uważa, że: wydatkowanie wycofanych z kasy mieszkaniowej środków po określonym w umowie okresie systematycznego oszczędzania na wykończenie mieszkania (remont i modernizację lokalu) w budowanym domu przez rodziców zajmowanego na podstawie umowy użyczenia, będzie wydatkowana zgodnie z celami określonymi w zawartej umowie z Kasą Mieszkaniową, zatem nie powoduje to zwrotu odliczonych uprzednio kwot od podatku.
Stosownie do treści art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2001 roku Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) – w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku, do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Natomiast art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku stanowił, iż podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
W związku z powyższym, w sytuacji gdy Podatnik zawarł umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową i do końca 2001 roku wpłacił na rachunek w kasie przynajmniej jedną kwotę przewidzianą umową i kontynuuje w tym zakresie w roku podatkowym 2002, nabywa On prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków z tego tytułu - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Zgodnie z §2 ust.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 roku w sprawie ogólnych warunków o kredyt kontraktowy (Dz.U. Nr 68, poz. 330) umowa o kredyt kontraktowy powinna zawierać postanowienia dotyczące, między innymi: kwoty miesięcznej wpłaty na rachunek oszczędnościowo-kredytowy oraz okresu oszczędzania. Z kolei §2 ust. 4 tego rozporządzenia dopuszcza – na wniosek oszczędzającego, za zgodą banku- możliwość zmian postanowień umowy o kredyt kontraktowy. Zmiana umowy wymaga jednak formy pisemnej.
W świetle wyżej powołanych przepisów, Podatnik kontynuujący gromadzenie oszczędności na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku, ma prawo do odliczenia od podatku podwyższonej, zgodnie z postanowieniami powołanego rozporządzenia, kwoty miesięcznych wpłat na ten rachunek, do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 roku terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Zatem jeżeli umowa o kredyt kontraktowy na dzień 31 grudnia 2001 roku przewidywała możliwość jej zmiany, w zakresie wysokości wnoszonych wpłat, dokonanie takiej zmiany po tym dniu nie pozbawia Podatnika prawa do odliczeń z tego tytułu, pod warunkiem jednak, że odliczenie to nie przekracza rocznego limitu z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
Podobnie skrócenie okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej – pod warunkiem , że jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz.U. Nr 133, poz. 654 z późniejszymi zmianami) - nie powoduje utraty prawa do odliczeń od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
Zgodnie z treścią art. 27a ust. 13 pkt. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę, - do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Zapis wskazanego artykułu wskazuje, iż wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej i ich wydatkowanie na cele mieszkaniowe – by nie utracić prawa do ulgi z tego tytułu - powinno zaistnieć w tym samym roku podatkowym.
Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego oraz o zmianie niektórych ustaw.
Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe tj.:
- nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
- spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3
- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej Podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. Nie ulega wątpliwości, iż przeznaczenie oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na remont domu lub lokalu, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt. 1 i 2 w/w ustawy, jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania i nie
Pozbawia prawa do omawianej ulgi pod warunkiem, że nie będzie to bieżąca konserwacja i odnowienie mieszkania.
Jednakże w przypadku Podatnika przy przeznaczeniu środków wycofanych z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie okresie systematycznego oszczędzania na wykończenie mieszkania w nowo budowanym przez rodziców domu, a zajmowanym przez Podatnika na podstawie umowy użyczenia nie zostanie spełniony warunek określony w art. 8 ust. 2 ustawy o formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Bowiem zgodnie z w/w ustawą prawo do odliczeń poniesionych na remont domu lub lokalu przysługuje podatnikowi, który zgodnie z pkt. 1 tegoż artykułu nabył nieruchomość i stał się jej właścicielem. Dla celów podatkowych nie wystarczy, aby zajmowany przez Panią lokal mieszkalny na podstawie umowy użyczenia stanowił odrębny lokal, musiałby on także być odrębnym przedmiotem własności <art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r Kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. Zmianami)>.
Zatem będzie Podatnik zobowiązany zgodnie z art. 27a ust.13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku do doliczenia do podatku należnego za rok 2005 odpowiednio odliczonych kwot z tyt. systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.