Hipoteka zwykła | Interpretacje podatkowe

Hipoteka zwykła | Interpretacje podatkowe

Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to hipoteka zwykła. Zestawienie zostało ograniczone do kilku najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie). Aby obejrzeć wszystkie dostępne interpretacje podatkowe dotyczące omawianego przedmiotu, najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarki interpretacji podatkowych. Zachęcamy także do odwiedzenia strony zawierającej wszystkie najnowsze interpretacje podatkowe opublikowane w serwisie.

Zawsze aktualne interpretacje podatkowe

Subskrybuj kanał RSS bieżącego działu

Istota:
W przedmiotowym wniosku podatnik przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Bank podejmując decyzję w sprawie przyznania kredytu, np. w kwocie 100.000 zł ustala następujące zabezpieczenie:
1. Hipotekę zwykłą łączną na kapitał w kwocie 100.000 zł ? ustanowiona na nieruchomościach będących własnością kredytobiorcy, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi Księgi Wieczyste,
2. Hipotekę kaucyjną łączną na odsetki i inne koszty windykacji ustanowioną na nieruchomościach będących własnością kredytobiorcy, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg wieczystych prowadzi Księgi Wieczyste.
Czy w związku z powyższym Podatnik kredytobiorca powinien płacić podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki zwykłej 0,1 % od kwoty kredytu ? jeden raz oraz za ustanowienie hipoteki kaucyjnej 19 zł ? jeden raz?
Fragment:
(...) od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki zwykłej 0,1% od kwoty kredytu ? jeden raz oraz za ustanowienie hipoteki kaucyjnej 19 zł ? jeden raz. Zdaniem Banku czynność ?ustanowienie hipoteki? wiąże dwie strony czynności, tj. Bank i Kredytobiorcę i obie strony występują w deklaracji PCC. Zatem nie ma znaczenia do ilu Ksiąg Wieczystych wpisywana jest kwota zabezpieczenia. W postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego dokonano interpretacji, z której wynika, że jeżeli: hipoteka zwykła na kapitał w kwocie 100.000 zł jest wpisana w dwóch Księgach Wieczystych, należy pobrać podatek od ustanowienia hipoteki od każdej księgi oddzielnie, tj. 100.000 x 0,1% = 100 x 2 = 200 hipoteka kaucyjna na odsetki zmienne i inne koszty windykacji jest wpisana w dwóch Księgach Wieczystych, należy pobrać podatek od ustanowienia hipoteki od każdej księgi oddzielnie, tj. 19 x 2 = 38 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałczu, mając na uwadze tak przedstawiony stan faktyczny (...)
2011
1
kwi
© 2011-2018 Interpretacje.org
StrukturaWybrane zagadnieniaSerwis
Działy przedmiotowe
Komentarze podatkowe
Najnowsze interpretacje
Aport
Gmina
Koszty uzyskania przychodów
Najem
Nieruchomości
Obowiązek podatkowy
Odszkodowania
Pracownik
Prawo do odliczenia
Projekt
Przedsiębiorstwa
Przychód
Różnice kursowe
Sprzedaż
Stawki podatku
Świadczenie usług
Udział
Zwolnienia przedmiotowe
Aktualności
Informacje o serwisie
Kanały RSS
Reklama w serwisie
Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), jak również informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (interpretacje podatkowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2007 r.), a także wybrane orzeczenia dotyczące problematyki podatkowej.