Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że małżonek Wnioskującej do dnia 31 maja 2005r. był zatrudniony w kraju. Ostatnie dwa miesiące przebywał na urlopie płatnym i bezpłatnym w tym też okresie wyjechał do pracy w Wielkiej Brytanii. Pracę podjął ok.16.04.2005r.początkowo otrzymał dokument – „National Insurance Number” – numer ubezpieczenia zdrowotnego i rentowego (dokument ten według zebranych przez Podatników informacji nie jest poświadczeniem legalnej pracy). Takim dokumentem jest „Home ofice” – rejestracja jako pracownik, który Podatnik otrzymał we wrześniu 2005r. Jest on podstawą do uzyskania po roku pracy statusu rezydenta, upoważnia do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.W zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym 2005 Podatnik wykazał dochody uzyskane w kraju oraz od 02.09.2005r. za granicą.
Wnioskująca uważa, że postąpiła prawidłowo wykazując w zeznaniu dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii od 02.09.2005r.
Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:
Przedstawione przez Podatnika stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.
Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Zasada powyższa oznacza, iż osoby fizyczne, jeżeli mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania , podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Opisaną zasadę stosuje się- zgodnie z art. 4a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Natomiast w myśl treści art. 9 ust. wyżej powołanej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatnik podjął pracę w kwietniu 2005r. otrzymując na potwierdzenie zatrudnienia jedynie dokument dotyczący numeru ubezpieczenia zdrowotnego i rentowego. Dokument dotyczący rejestracji pracownika podatnik otrzymał we wrześniu 2005r.
Zgodnie zaś z treścią art.45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istotne znaczenie dla opodatkowania uzyskanych dochodów ma fakt ich otrzymania a nie fakt otrzymania dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy.
Reasumując w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2005r. małżonek winien wykazać dochód ze stosunku pracy osiągnięty w kraju oraz z pracy najemnej za granicą osiągnięty w okresie od kwietnia do końca grudnia 2005r.