Anulowanie faktury | Interpretacje podatkowe
Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to anulowanie faktury. Zestawienie zostało ograniczone do kilkunastu najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie).
Istota:
Możliwość anulowania faktury.
Fragment:
Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W związku z powyższymi regulacjami, podatnicy podatku od towarów i usług, z tytułu dostawy towarów bądź świadczenia usług, zobowiązani są do naliczenia podatku należnego w określonej stawką podatku wysokości i wystawienia faktury VAT dokumentującej dokonane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, podatnik wystawia fakturę w przypadku sprzedaży towaru lub usługi oraz w przypadku otrzymania zaliczki przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Faktura VAT jest zatem dokumentem potwierdzającym zaistnienie zdarzenia gospodarczego (potwierdzeniem nabycia określonych towarów i usług lub też otrzymania zaliczki) i nierozerwalnie związana jest z powstaniem obowiązku podatkowego. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie ww. dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi (nabywcy), a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.
Istota:
Anulowanie faktur.
Fragment:
W praktyce jednak – w drodze wyjątku – jest dopuszczalne anulowanie faktury. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż anulowanie faktur VAT jest możliwe pod warunkiem, że spełnione zostaną ściśle określone przesłanki. Otóż anulowanie faktury VAT dopuszczalne jest w sytuacji, gdy faktura wystawiona została w związku z transakcją, która faktycznie nie miała miejsca (czyli faktura taka nie dokumentuje sprzedaży) oraz faktury tej nie wprowadzono do obrotu (czyli nie wręczono jej skutecznie nabywcy). Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy. Ponadto, podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych. W przypadku anulowania faktury VAT sprzedawca (wystawca faktury) winien posiadać w swojej dokumentacji zarówno kopię, jak i oryginał dokumentu sprzedaży z dokonaną na nich adnotacją unieważniającą fakturę, która uniemożliwi ich powtórne wydanie i wykorzystanie. Zatem anulowanie faktury VAT dopuszczalne jest przy zachowaniu łącznie dwóch warunków: anulować można jedynie fakturę wystawioną w związku z transakcją, która faktycznie nie miała miejsca (czyli faktura taka nie dokumentuje sprzedaży), można anulować tylko taką fakturę, której nie wprowadzono do obrotu, czyli nie wręczono jej skutecznie nabywcy.
Istota:
Czy Wnioskodawca jest uprawniony do anulowania faktury VAT z dnia 17 kwietnia 2008 r. i skorygowania deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2008 r.?
Fragment:
Tym samym, nie jest możliwe wystawienie faktury korygującej, a jedyną możliwą drogą naprawienia istniejącego stanu rzeczy jest anulowanie faktury, które chociaż nie zostało wyraźnie przez ustawodawcę przewidziane, w praktyce, jednak - w drodze wyjątku - jest dopuszczalne i znajduje potwierdzenie w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 września 2008 r. nr IP-PP2-443-1005/08-2/BM ). Zgodnie z regulacjami art. 108 ust. 1 ustawy o VAT „ w przypadku, gdy osoba prawna (...) wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jego zapłaty ”. W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zapłaciła należny VAT w związku z wystawieniem faktury z dnia 17 kwietnia 2008 r. Z uwagi jednak na fakt, że zasadność wystawienia faktury została zakwestionowana przez nabywcę, nie odliczył on wynikającego z niej podatku, a odsyłając oryginał faktury pozbawił się tej możliwości w przyszłości. Mając na względzie powyższe Wnioskodawca uważa, że ma prawo do anulowania nieprzyjętej przez kontrahenta faktury poprzez opatrzenie jej odpowiednią adnotacją o przyczynie i okolicznościach anulowania i pozostawienie w dokumentacji podatkowej. Tym samym, Wnioskodawca uważa, że jest uprawniony do skorygowania rejestru sprzedaży i deklaracji VAT-7 za kwiecień 2008 r.
Istota:
Czy można anulować błędnie wygenerowane przez zintegrowany system informatyczny SAP faktury VAT przed wprowadzeniem ich do obrotu prawnego (nabywcy nie otrzymali faktur)?
Fragment:
W praktyce jednak – w drodze wyjątku – jest dopuszczalne anulowanie faktury, sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonaniu na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż anulowanie faktur VAT powinno dotyczyć wyłącznie tych dokumentów rozliczeniowych, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego. Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej okoliczności. Ponadto, podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych. W przypadku anulowania faktury VAT sprzedawca (wystawca faktury) winien posiadać w swojej dokumentacji zarówno kopię, jak i oryginał dokumentu sprzedaży z dokonaną na nich adnotacją unieważniającą fakturę, która uniemożliwi ich powtórne wydanie i wykorzystanie. Zatem, anulowanie faktury dotyczy tylko tych przypadków, gdy faktura dokumentuje czynność niedokonaną. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka wdrożyła nowy zintegrowany system informatyczny SAP. System sam generuje faktury sprzedaży na podstawie zaakceptowanych potwierdzeń zamówień.
Istota:
Możliwość anulowania faktur.
Fragment:
W praktyce jednak – w drodze wyjątku – jest dopuszczalne anulowanie faktury. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż anulowanie faktur VAT jest możliwe pod warunkiem, że spełnione zostaną ściśle określone przesłanki. Otóż anulowanie faktury VAT dopuszczalne jest w sytuacji, gdy faktura wystawiona została w związku z transakcją, która faktycznie nie miała miejsca (czyli faktura taka nie dokumentuje sprzedaży) oraz faktury tej nie wprowadzono do obrotu (czyli nie wręczono jej skutecznie nabywcy). Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takich okoliczności. Ponadto, podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych. W przypadku anulowania faktury VAT sprzedawca (wystawca faktury) winien posiadać w swojej dokumentacji zarówno kopię, jak i oryginał dokumentu sprzedaży z dokonaną na nich adnotacją unieważniającą fakturę, która uniemożliwi ich powtórne wydanie i wykorzystanie. Zatem anulowanie faktury VAT dopuszczalne jest przy zachowaniu łącznie dwóch warunków: anulować można jedynie fakturę wystawioną w związku z transakcją, która faktycznie nie miała miejsca (czyli faktura taka nie dokumentuje sprzedaży), można anulować tylko taką fakturę, której nie wprowadzono do obrotu, czyli nie wręczono jej skutecznie nabywcy.
Istota:
Anulowanie faktury
Fragment:
W praktyce jednak – w drodze wyjątku – jest dopuszczalne anulowanie faktury, sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonaniu na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. W przedmiotowej sprawie istotne jest, że opisana transakcja nie doszła do skutku (jej realizacja nastąpiła dopiero po zmianie postanowień umowy i przyjęciu przez strony wykonania usługi), a jednocześnie Wnioskodawca nie wprowadził faktury do obrotu prawnego (faktura została zwrócona Wnioskodawcy). W związku z powyższym można stwierdzić, że dopuszczalne jest anulowanie dokumentów (oryginału i kopii faktury). Dokumenty tej operacji księgowej opatrzone odpowiednią adnotacją powinny być zachowane w dokumentach Spółki, bez konieczności wprowadzania ich do ewidencji. Należy zaznaczyć, iż anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Ponadto podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych. Reasumując, w przypadku sporządzenia faktury na okoliczność transakcji, która nie doszła do skutku (lub jeszcze nie doszła do skutku), podatnik ma prawo anulować przedmiotową fakturę (oryginał i kopię) pod warunkiem, iż faktura ta nie została wprowadzona do obiegu prawnego.
Istota:
Korekty dotyczące nieprawidłowo wykazanych wartości z anulowanych faktur należy dokonać odrębnie za wskazane okresy rozliczeniowe, które nie pokrywają się z okresami otrzymania komunikatów IE-599 uprawniających do dokonania korekty podatku należnego z tytułu zastosowania stawki 0% dla eksportu towarów.
Fragment:
Spółka posiada również prawo do korekty ewidencji i korekty deklaracji VAT-7 za okres grudzień 2007 r. – styczeń 2010 r. z tytułu nieprawidłowo wykazanych wartości wynikających z anulowanych faktur. Jednakże ww. korekty dotyczące nieprawidłowo wykazanych wartości z anulowanych faktur należy dokonać odrębnie za wskazane okresy rozliczeniowe, które nie pokrywają się z okresami otrzymania komunikatów IE-599 uprawniających do dokonania korekty podatku należnego z tytułu zastosowania stawki 0% dla eksportu towarów. Wobec powyższego należało stanowisko Wnioskodawcy uznać za nieprawidłowe. Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym. Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Istota:
1. Czy Spółce przysługiwało prawo do anulowania pierwotnej faktury w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym?
2. Czy Spółce przysługuje prawo do dokonania korekty deklaracji za wrzesień 2009r. w związku z ujęciem w rozliczeniach za ten okres rozliczeniowy anulowanej faktury, w szczególności czy Spółka ma prawo odpowiednio obniżyć uprzednio zadeklarowaną podstawę opodatkowania oraz wysokość zobowiązania podatkowego?
Fragment:
W konsekwencji Spółka zadeklarowała podatek VAT należny wynikający z pierwotnej skutecznie anulowanej faktury w rozliczeniu za wrzesień 2009r. Jednocześnie Spółka chciałaby zaznaczyć, że powyższa sytuacja ma wyjątkowy charakter. Obecnie Spółka rozważa dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za wrzesień 2009r. w celu pomniejszenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT należnego, zadeklarowanego pierwotnie w rozliczeniu za ten okres z uwzględnieniem anulowanej faktury poprzez usunięcie anulowanej faktury z rozliczeń podatku VAT, tj. rejestru sprzedaży oraz deklaracji VAT-7. W związku z powyższym zadano następujące pytania. Czy Spółce przysługiwało prawo do anulowania pierwotnej faktury w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym... Czy Spółce przysługuje prawo do dokonania korekty deklaracji za wrzesień 2009r. w związku z ujęciem w rozliczeniach za ten okres rozliczeniowy anulowanej faktury, w szczególności czy Spółka ma prawo odpowiednio obniżyć uprzednio zadeklarowaną podstawę opodatkowania oraz wysokość zobowiązania podatkowego... Zdaniem wnioskodawcy 1. Anulowanie faktury 1.1. Regulacje prawne Zarówno Ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: Ustawa o VAT) jak również wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze Ministra Finansów nie regulują wprost kwestii anulowania faktur.
Istota:
Dopuszczalne jest anulowanie dokumentów (oryginału i kopii faktury) w przypadku, gdy nie zostały one jeszcze wprowadzone do obiegu prawnego. Dokumenty tych operacji księgowej opatrzone odpowiednią adnotacją powinny być zachowane w dokumentach Wnioskodawcy, bez konieczności wprowadzania ich do ewidencji i wykazywania wynikających z nich kwot w deklaracji VAT.
Fragment:
Potwierdzeniem anulowania faktury jest osobny dokument „Anulowanie faktury”. Opcja anulowania faktur sprzedaży wykorzystywana jest przez Spółkę w przypadku: błędu technicznego systemu, na skutek którego nastąpiło pomyłkowo wygenerowanie faktury, błędu pracownika przy obsłudze transakcji w systemie, który to błąd spowodował pomyłko wygenerowanie faktury. Skutkiem powyższych błędów może być albo wygenerowanie w systemie faktury, która nie potwierdza faktycznej transakcji albo faktury dotyczącej faktycznej transakcji, lecz potwierdzającej ją w sposób nieprawidłowy (np. błędny odbiorca, błędna ilość, błędna nazwa towaru etc). We wszystkich opisanych przypadkach: oryginał i kopia pomyłkowo wygenerowanej faktury są w posiadaniu Spółki ani oryginał, ani kopie faktury nie zostały wprowadzone do obiegu, tj. nie zostały udostępnione nabywcy wygenerowanie dokumentu „Anulowanie faktury” powoduje automatyczne wystornowanie faktury sprzedaży w systemie anulowana faktura sprzedaży z powodów technicznych pojawia się w rejestrze sprzedaży VAT zarówno ze znakiem dodatnim jak i ujemnym (w efekcie jej wartość wynosi zero) oryginał i kopia anulowanej faktury opatrywane są przez Spółkę pieczęcią o treści „Faktura numer anulowana dokumentem numer Faktura nie wprowadzona do obrotu prawno-podatkowego (oryginał i kopie posiada sprzedawca)” oraz zamieszczonym pod tą pieczęcią podpisem osoby odpowiedzialnej za anulację faktury.
Istota:
Anulowanie faktury VAT wystawionej na Skarb Państwa Komendanta Głównego Policji w związku z wykonywaniem czynności w zakresie holowania i parkowania pojazdów.
Fragment:
W praktyce jednak – w drodze wyjątku – jest dopuszczalne anulowanie faktury, sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonaniu na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. W przedmiotowej sprawie istotne jest, że opisana transakcja nie doszła do skutku (jej realizacja nastąpi dopiero w związku z postanowieniem z dnia 7 sierpnia 2008r. Naczelnika Urzędu Skarbowego ) a jednocześnie Wnioskodawca nie wprowadził faktury do obrotu prawnego (faktura została zwrócona Wnioskodawcy). W związku z powyższym można stwierdzić, że dopuszczalne jest anulowanie dokumentów (oryginału i kopii faktury). Dokumenty tej operacji księgowej opatrzone odpowiednią adnotacją powinny być zachowane w dokumentach Spółki, bez konieczności wprowadzania ich do ewidencji. Należy zaznaczyć, iż anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Ponadto podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych. Reasumując, w przypadku sporządzenia faktur na okoliczność transakcji, która nie doszła do skutku, podatnik ma prawo anulować przedmiotową fakturę (oryginał i kopię) pod warunkiem, iż faktura ta nie została wprowadzona do obiegu prawnego.