Interpretacja indywidualna - PDI/415/1/119/06

Interpretacja indywidualna – PDI/415/1/119/06

Czy pobierana opłata ewidencyjna przy dokonywaniu badań technicznych pojazdów podlega zaewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów i kosztów?

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona prowadzi stację diagnostyczną, w związku z czym podczas badania diagnostycznego pobiera opłatę ewidencyjną w wysokości 2,00 zł.
Pytanie sprowadza się do tego, czy pobierana opłata ewidencyjna podlega zaewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie przychodów i kosztów.
Zdaniem podatniczki ww. opłata nie podlega wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i odpowiadającego mu stanu prawnego wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl postanowień art. 33 pkt 1 ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 273, poz. 2703 ze zm.) za wpisanie do dowodu rejestracyjnego przez uprawnionego diagnostę, po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania, kolejnego terminu badania technicznego pojazdu organ rejestrujący lub stacja kontroli pojazdów pobiera opłatę ewidencyjną, o której mowa w art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908) w wysokości nie przekraczającej równowartości w złotych 0,5 euro ustalonej przy zastosowaniu kursu średniego ustalonego przez Narodowy Bank Polski w dniu wydania rozporządzenia, o którym mowa w ust. 7. Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 czerwca 2005 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 103, poz. 870) opłata ta w roku 2006 wynosi 2 zł.
Opłaty ewidencyjne pobrane w miesiącu poprzedzającym pobierający – jak wynika z treści § 5 ww. rozporządzenia – przekazuje w terminie do 10 dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, o którym mowa w art. 80d ustawy Prawo o ruchu drogowym. W tym też terminie, zgodnie z § 6 ww. rozporządzenia na podstawie ewidencji pobranych i przekazanych opłat ewidencyjnych, dokonuje rozliczenia przekazanych na rachunek Funduszu, o którym wyżej mowa, w poprzednim miesiącu opłat ewidencyjnych i przekazuje to rozliczenie ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej.
Z powyższego wynika, że opłaty ewidencyjne nie zwiększają wartości sprzedaży usług (opłaty te są przekazywane do dysponenta tej opłaty), nie stanowią zatem przychodu z tytułu prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
. Natomiast w kwestii przekazywania tych opłat dysponentowi i rozpatrzenia sprawy z
punktu widzenia wydatku jako kosztu należy stwierdzić, że zgodnie z art. 22 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Decydujące znaczenie przy kwalifikacji kosztów ma użyte określenie „w celu osiągnięcia przychodów”, które oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią koszt uzyskania dla celów podatku dochodowego. Wskazuje ono bowiem na konieczność istnienia związku przyczynowego między przychodem a kosztem uzyskania przychodu. Oznacza to, że warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo – skutkowego tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
Uwzględniając fakt, iż pobierana opłata ewidencyjna nie stanowi przychodu tut. organ podatkowy zauważa, że zgodnie ze wskazaną wyżej treścią przepisu art. 22 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, brak jest podstaw do obciążania kosztów firmy, kwotą przekazanej opłaty na rzecz Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, skoro wydatki te nie wpływają na powstanie przychodu. W świetle zajętego stanowiska w sprawie, sposób ewidencjonowania omawianych opłat powinien wynikać z „rejestrów” lub „ewidencji” pozaksięgowych.
Zgodnie bowiem z art. 24a ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanej dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo ksiąg rachunkowych, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy. W myśl § 2 ust. 1 przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”, są obowiązane prowadzić księgę według wzoru ustalonego w załączniku Nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2.
Zgodnie z § 3 pkt 6 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. określenie „przychód” użyte w rozporządzeniu oznacza przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.
W myśl art. 26 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 2.
W myśl art. 24 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania (…).
Jak wynika z cytowanych przepisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy ewidencjonować tylko przychody podlegające opodatkowaniu oraz koszty ich uzyskania.
W związku z tym, że pobierana opłata ewidencyjna nie stanowi przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu a więc nie bierze udziału przy ustaleniu dochodu nie podlega wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zarówno jako przychód jak też koszt podatkowy.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Pani wyrażone we wniosku jest prawidłowe.