Napoje | Interpretacje podatkowe

Napoje | Interpretacje podatkowe

Poniżej zaprezentowana została lista interpretacji podatkowych, dla których podstawowe wspólne zagadnienie to napoje. Zestawienie zostało ograniczone do kilkunastu najnowszych dokumentów (wg daty publikacji w serwisie). Aby obejrzeć wszystkie dostępne interpretacje podatkowe dotyczące omawianego przedmiotu, najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarki interpretacji podatkowych. Zachęcamy także do odwiedzenia strony zawierającej wszystkie najnowsze interpretacje podatkowe opublikowane w serwisie.

Zawsze aktualne interpretacje podatkowe

Subskrybuj kanał RSS bieżącego działu

Istota:
Stawka podatku dla sprzedawanych napoi.
Fragment:
W ofercie prowadzonych przez Spółkę kawiarni znajdują się napoje mleczne, w tym m.in. napoje niegazowane, których zasadniczym składnikiem jest mleko, a dodatkowym składnikiem – tzw. shot kawowy (dalej jako: ekstrakt kawowy). Proces otrzymywania „ shotu kawowego ” wykorzystywanego w przygotowaniu sprzedawanych przez Spółkę napojów polega na przepuszczeniu przez porcję kawy wody podgrzewanej w ekspresie ciśnieniowym do temperatury ok 95 stopni Celsjusza. Ponadto, w ofercie Spółki znajdują się również napoje mleczne niezawierające tzw. „ shotu kawowego ”, m.in. napoje mrożone, tzw. Frapuccino, których zasadniczym składnikiem jest mleko, a dodatkowym składnikiem, nadającym smak kawy – drobno zmielona kawa, rozpuszczalna w zimnej wodzie. Przygotowanie tego typu napojów nie wymaga podgrzania wody ani uprzedniego zaparzenia kawy. Przedmiotowe napoje są podawane na zimno. Spółka zwróciła się do Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym (dalej: Urząd Statystyczny) z wnioskiem o dokonanie klasyfikacji statystycznej przedmiotowych napojów, zawierających tłuszcz mlekowy Urząd Statystyczny w piśmie z dnia 25 czerwca 2009 r. dokonał klasyfikacji przygotowywania napojów w lokalach gastronomicznych Spółki do grupowania PKWiU 56 „ Usługi związane z wyżywieniem ” zgodnie z PKWiU z 2008 r.
2014
26
mar

Istota:
Stawka podatku VAT dla napojów
Fragment:
Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi sprzedaż ciepłych napojów z wykorzystaniem automatów vendingowych (samosprzedających). Kupujący samodzielnie obsługuje automat wrzucając odpowiednią kwotę i wybierając napój. Automat sprzedający automatycznie miesza gotowe składniki z gorącą wodą oraz dostarcza gotowy napój w odpowiednim kubku. Taka forma sprzedaży nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych usług wspomagających sprzedaż czy też infrastruktury ułatwiającej konsumpcję. Miedzy innymi w ofercie Wnioskodawcy znajdują się napoje i zupy: R. Tea - Herbata malinowa, Napój V., Napój herbaciany L., Herbata E., Napój herbaciany o smaku cytrynowym L., ... Shake Karmel, ... Shake Wanilia oraz Barszcz i Zupa pieczarkowa. Wątpliwość Wnioskodawcy budzą stawki podatku VAT dla ww. napojów i zup. Wnioskodawca dokonał klasyfikacji sprzedawanych napojów i zup odnosząc się do grupowania przyjętego przez dostawcę i przyjął symbol: PKWiU 10.89.19.0 - dla Herbaty malinowej R. Tea, Napoju V., Napoju herbacianego L., Herbaty E., Napoju herbacianego o smaku cytrynowym L., PKWiU 10.51.56 – dla ... Shake Karmel oraz ... Shake Wanilia, PKWiU 10.89.11.0 – dla Barszczu i Zupy pieczarkowej. W celu prawidłowego opodatkowania sprzedaży kluczowe znaczenie ma rozstrzygnięcie czy w danym przypadku ma miejsce dostawa towarów czy też świadczenie usług oraz symbol statystyczny właściwy dla przedmiotu sprzedaży.
2013
15
gru

Istota:
Stawka podatku VAT w odniesieniu do opisanego we wniosku towaru, tj. suplementu diety w płynie (...), sprzedawanego pod nazwą handlową: M. (PKWiU 11.07.19.0)
Fragment:
W załączniku nr 3 do ustawy zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% pod pozycją 52 wymieniono – sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 11.07.19.0 – „Pozostałe napoje bezalkoholowe – wyłącznie niegazowane napoje: w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju. W oparciu o art. 41 ust. 2a cyt. ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy, stawka podatku wynosi 5%. W załączniku tym stanowiącym „ Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% ” w pozycji 31 wymieniono – sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 11.07.19.0 „Pozostałe napoje bezalkoholowe - wyłącznie niegazowane napoje: w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju.” W objaśnieniu do tego załącznika zaznaczono, iż symbol „ ex ” dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.
2013
29
paź

Istota:
Stawka podatku dla sprzedaży napojów w skład których wchodzi kawa.
Fragment:
(...) napoju – 210/2,3 – 1,8/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,9%, Caramel Latte: szacunkowa ilość napoju – 280/1,8 – 1,8/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,6%, Nescafe Frappe: szacunkowa ilość napoju – 350/1,8 – 2,3/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,7%, Mrożone Cappuccino: szacunkowa ilość napoju – 350/2,3 – 2,3/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,7%, Mrożona Mocha: szacunkowa ilość napoju – 350/2,3 – 2,3/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,7%, Mrożone Kawy Smakowe: szacunkowa ilość napoju – 380/2,3 – 2,3/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,6%, Vanilla Ice Coffee: szacunkowa ilość napoju – 260/2,3 – 2,3/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,9%, Choco lce Coffee: szacunkowa ilość napoju – 260/2,3 – 4/szacunkowy udział kawy w napoju – 1,5%, Lodowe Espresso: szacunkowa ilość napoju – 180/4 – 1,8/szacunkowy udział kawy w napoju – 1,0%, Banana Coffee: szacunkowa ilość napoju 250/1,8 – 2,3/szacunkowy udział kawy w napoju – 0,9%, Choco Ice Coffee: szacunkowa ilość napoju – 290/2,3 – 4/szacunkowy udział kawy w napoju – 1,4%. Wszystkie napoje spożywane są przez klientów na miejscu przy czym Wnioskodawca świadczy na rzecz klientów usługi dodatkowe związane z obsługą kelnerską, czy też sprzątaniem stolików po odejściu klientów.
2013
12
lip

Istota:
W zakresie stawki podatku dla sprzedawanych napojów zawierających ekstrakt kawy
Fragment:
S.A. uważa, że słowo napar, które zostało użyte w załączniku numer 10 ustawy o VAT, w żaden sposób nie pasuje do napojów sprzedawanych przez A. S.A. Tak jak już zostało to wspomniane wyżej Spółka nie wykorzystuje wrzątku do produkcji owych napojów a jedynie wodę podgrzaną do 45 stopni Celsjusza. Do produkcji używany jest również ekstrakt z kawy, który również wg definicji słownikowej nie jest naparem. Tak jak wspomniano wyżej, Spółka A. S.A. poza napojami waniliowymi i kawowymi sprzedaje również napój mleczny Cocio Mleko Kakaowe. Wszystkie trzy napoje zakwalifikowane są do tego samego kodu PKWiU. Jeśli zmiana stawki VAT dotyczyłaby naszych towarów Cocio wanilia i kawa to okazałoby się, że pomimo iż towary te należą do tego samego kodu PKWiU byłyby sprzedawane z różną stawką VAT. Oznaczałoby to sprzedaż smaków wanilia i kawa ze stawką 23% a smak kakao 5%. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby stawka VAT na napoje mleczno-kawowe Cocio nie była podnoszona. Podsumowując, Spółka A. S.A uważa, iż napoje Cocio, które są sprzedawane jako gotowe, hermetycznie zamknięte napoje nie powinny mieć zmienianej stawki VAT z 5% na 23%. Według Spółki zmiana przepisu dotyczy jedynie restauracji, kawiarni czy stacji benzynowych, gdzie na miejscu przygotowywany jest i podawany klientom napar z kawy, zalewany wrzątkiem.
2013
3
lip

Istota:
Czy stawka VAT na napoje mleczne o smaku kawy wynosić będzie 5%?
Fragment:
Nr 177, poz. 1054) napoje mleczne o smaku kawy do dnia 31 grudnia 2012 r. sprzedawane są z obniżoną stawką VAT – 5%. W związku z tym, że: napoje mleczne o smaku kawy zawierają tłuszcz mlekowy (...). przy produkcji napojów mlecznych o smaku kawy (...) nie jest wykorzystywany napar z kawy, napoje mleczne (...) nie są przyrządzane/serwowane w ramach usług gastronomicznych stawka VAT na napoje mleczne o smaku kawy (...) pomimo wejścia w życie „ Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – skierowanego do Sejmu dnia 16 października 2012 r. ” wynosić będzie niezmienne 5%. W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż Wnioskodawca posiada prawo do posługiwania się znakiem (marką). Zainteresowany zleca zewnętrznej fabryce na Tajwanie wyprodukowanie napojów (...) według z góry określonej receptury. Wnioskodawca kupuje gotowy produkt i sprzedaje go innym podmiotom na terenie Unii Europejskiej. Zainteresowany wprowadza ww. napoje na teren Unii Europejskiej. W skład napojów mlecznych (...) nie wchodzi napar kawowy. Produkty te są wytwarzane na bazie ekstraktu kawowego. Skład napojów mlecznych: (...) Classic – woda, ekstrakt kawowy, mleko w proszku (2,4%), cukier trzcinowy (5%), E 471 i E 407 – stabilizatory (0,15%), E 473 – emulgator (0,05%).
2013
20
cze

Istota:
Stawka podatku dla sprzedawanych napojów w skład których wchodzi ekstrakt kawowy.
Fragment:
Wnioskodawca na tego typu napoje o smaku kawy stosował stawkę VAT 5%. Możliwość stosowania obniżonej stawki VAT dawał załącznik nr 10 do ustawy poz. 31 w związku z art. 41 ust. 2a tejże ustawy. Pozycja 31 w pkt 2, zawierała warunek, że dla zastosowania stawki VAT 5% napój musi zawierać tłuszcz mlekowy, przedmiotowe napojenapojami mlecznymi, zawierającymi tłuszcz mlekowy. Natomiast na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) z dniem 1 kwietnia 2013 r. „ zapis poz. 31 załącznika 10 uległ zmianie. Obecnie prawo do zastosowania stawki VAT 5% zostało zawężone do napojów zawierających tłuszcz mlekowy ,,<...> z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu, których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju ”. Na tle tak przedstawionego opisu sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwość czy dla sprzedaży napojów mlecznych o smaku kawy stawka podatku VAT od 1 kwietnia 2013 r., uległa zmianie czy w dalszym ciągu może być stosowana stawka VAT 5%. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
2013
17
cze

Istota:
23 % stawka podatku VAT dla sprzedaży napojów zawierających napar kawowy w ramach świadczonych usług gastronomicznych
Fragment:
W ramach swojej działalności sprzedaje miedzy innymi napoje: herbata, napoje gazowane, wody mineralne, napoje niegazowane, kawy czarne, napoje mleczne (z dodatkiem naparu kawowego), napoje smakowe (z dodatkiem naparu kawowego, sosów, syropów itp). Ustawa o VAT precyzje, że na kawę czarną oraz na herbatę stawka podatku VAT wynosi 23%. Nie jest to dla Wnioskodawcy już tak oczywiste przy sprzedaży napojów mlecznych posiadającą znikome ilości naparu kawowego, czyli napojów będących mieszaniną: naparu kawowego, mleka, syropów, sosów, bitej śmietany i innych dodatków. Strona składa wniosek głównie w zakresie opodatkowania napojów mlecznych z dodatkiem naparu kawowego gdzie głównym i zasadniczym składnikiem jest mleko, a dodatkowym składnikiem napar kawowy, ilość naparu przy tego rodzaju napoju jest nieznaczna i według Wnioskodawcy taki rodzaj napoju nie spełnia definicji kawy jak również według różnych organów, które wcześniej zajmowały się podobnymi tematami i wydawały interpretacje urzędowe w zakresie podatku VAT. Poniżej Wnioskodawca przedstawia procentowo skład napojów, które potwierdzają, że nie są to napoje spełniające definicje kawy: Cappuccino: napar kawowy (ml)-30/procentowo-0,12 (...)
2013
8
mar

Istota:
Stawka podatku dla napojów, w skład których wchodzi kawa
Fragment:
W poz. 20 załącznika wskazano usługi gastronomiczne z wyłączeniem: sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%. W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. obniżona stawka VAT na usługi gastronomiczne obowiązywała na podstawie przepisów przejściowych zawartych w ustawie. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt lit. c) ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2007 r. w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych z wyłączeniem: sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
2013
5
mar

Istota:
Stawka podatku dla napojów, w skład których wchodzi kawa
Fragment:
W pozycji 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia wskazano na usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży: napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi park rozrywki. Goście parku mogą kupić do spożycia na miejscu lub na wynos napoje: Americano, Espresso macchiato, Latte macciato,Cappuccino. Wszystkie wymienione napoje składają się z odpowiedniej ilości kawy espresso i mleka. Wnioskodawca wskazał, iż działalność polegajaca na sprzedaży ww. napojów mieści się w grupowaniu PKWiU 56 „ Usługi związane z wyżywieniem ” oraz że takie napoje jako towary w obrocie mieszczą się w grupowaniu PKWiU 11.07.19.0 „ Pozostałe napoje bezalkoholowe ”. W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż sprzedając ww. napoje nie zapewnia obsługi kelnerskiej. Wnioskodawca prowadzi park rozrywki na terenie którego jest bardzo dużo miejsca, w tym także możliwość konsumpcji.
2013
23
lut
© 2011-2014 Interpretacje.org
Lokalizacja: Wyszukiwarka > Napoje
StrukturaWybrane zagadnieniaSerwis
Działy przedmiotowe
Komentarze podatkowe
Najnowsze interpretacje
Aport
Gmina
Koszty uzyskania przychodów
Najem
Nieruchomości
Obowiązek podatkowy
Odszkodowania
Pracownik
Prawo do odliczenia
Projekt
Przedsiębiorstwa
Przychód
Różnice kursowe
Sprzedaż
Stawki podatku
Świadczenie usług
Udział
Zwolnienia przedmiotowe
Aktualności
Informacje o serwisie
Kanały RSS
Reklama w serwisie
Serwis zawiera interpretacje podatkowe publikowane przez Ministerstwo Finansów, na które składają się: interpretacje indywidualne oraz interpretacje ogólne wydane na podstawie art. 14a oraz art. 14b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), jak również informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (interpretacje podatkowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2007 r.), a także wybrane orzeczenia dotyczące problematyki podatkowej.